Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Partea neștiută despre aducerea lui Andronachi acasă. Declarația avocatului care ridică scandal interstatal

03 Nov. 2022, 16:18
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
03 Nov. 2022, 16:18 // Politica //  Realitatea.md

Fostul deputat democrat, Vladimir Andronachi, a fost răpit în Ucraina, pentru ca ulterior să fie predat autorităților de forță din Republica Moldova. Acest lucru a fost susținut de ex-deputatul democrat, care i-a comunicat acest lucru avocatului său, Oleg Mîța, ultimul a confirmat pentru Realitatea.md.

Potrivit avocatului, avocații lui Andronachi din Ucraina au depus deja o sesizare către organele de resort ucrainene pe faptul răpirii acestuia și expulzării din țara vecină, cu predarea autorităților noastre.

Amintim că, Vladimir Andronachi a fost miercuri, 2 noiembrie adus la granița Republicii Moldova cu Ucraina, de către forțele de ordine ucrainene și predat autorităților de drept din țara noastră. Acesta era anunțat în căutare în vara anului curent, figurând în dosarul fraudei bancare și Metalferos.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 08:09
 // Categoria: Slider // Autor:  Valentina Buza
25 Aug. 2026, 08:09 // Slider //  Valentina Buza

Un cutremur cu magnitudinea 4,4 s-a produs marți dimineață, în zona seismică Vrancea-Buzău, potrivit datelor Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul s-a produs la ora 04:56:39, ora locală a României, și a avut magnitudinea 4,4, fiind catalogat de specialiști drept un cutremur mediu.

Epicentrul a fost localizat în zona seismică Vrancea, județul Buzău, iar cutremurul s-a produs la o adâncime de 145,2 kilometri. Intensitatea seismului a fost evaluată la III, scrie Antena3.ro.

Potrivit INCDFP, cutremurul s-a produs la 57 km sud de Focșani, 57 km sud-est de Sfântu Gheorghe, 62 km sud de Buzău, 65 km est de Brașov, 83 km nord-est de Ploiești.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Este al doilea seism cu magnitudinea de peste 4 înregistrat în zona Vrancea-Buzău în ultimele două săptămâni. Pe 11 august 2026, la ora 20:21, un cutremur cu magnitudinea 4,3 s-a produs în aceeași zonă seismică, la o adâncime de 133,2 kilometri. INCDFP a clasificat acel eveniment drept un cutremur de adâncime intermediară, cu impact „simțit”.

Zona Vrancea este principala regiune seismică a României și este caracterizată în special de cutremure produse la adâncimi intermediare, care pot fi resimțite pe suprafețe extinse.