Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

Președintele Chinei ordonă armatei să se pregătească de război

11 Nov. 2022, 07:14
 // Categoria: În Lume // Autor:  Redacția Realitatea
11 Nov. 2022, 07:14 // În Lume //  Redacția Realitatea

„Armata trebuie să consolideze integral instrucţia militară pentru a fi pregătită de război”, este mesajul președintelui chinez, scrie presa spaniolă.

Președintele chinez Xi Jinping a ordonat armatei sale să-și concentreze eforturile pe „pregătirea pentru război”, a declarat un purtător de cuvânt al Partidului Comunist pentru ziarul britanic „The Guardian”.

„Armata trebuie să consolideze integral instrucţia militară pentru a fi pregătită de război”, a fost mesajul președintelui Xi, care a avertizat deja la recentul Congres al Partidului Comunist Chinez că „furtuni periculoase” sunt la orizont.

În timpul unei vizite în uniformă militară la centrul de comandă al Comisiei Centrale, organismul care controlează forțele armate chineze, Xi a cerut, de asemenea, armatei țării să fie „pregătită de război în orice moment”, deoarece țara „se confruntă cu o situație de securitate din ce în ce mai instabilă și incertă”.

Xi, în calitate de președinte al CMC, a cerut întregului personal militar să-și dedice energiile dezvoltării „capacității de luptă”, precum și „îmbunătățirii capacității lor de a purta şi de a câștiga un război”.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Nu este prima dată când Xi trimite acest mesaj trupelor sale, a mai dat acest ordin în 2013, la scurt timp după venirea sa la putere, și în 2017, moment care a coincis cu sosirea lui Donald Trump la Casa Albă. Totuşi, „The Guardian” asigură că analiștii sunt de acord că de data aceasta Xi „și-a intensificat retorica”.

El „trimite un mesaj către Statele Unite și Taiwan”, susţine Willy Lam de la Jamestown Foundation, un think tank din Washington. În timpul discursului său la Congresul Partidului Comunist, Xi a făcut afirmaţii dure la adresa sprijinului Washingtonului pentru Taipei, în care a mers până acolo încât a afirmat că China „nu renunță la folosirea forței” pentru a recâștiga suveranitatea Taiwanului.

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 16:25
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
17 Aug. 2026, 16:25 // Slider //  Realitatea.md

Extinderea Uniunii Europene și cooperarea bilaterală au fost subiectele discutate de către premierul moldovean Vasile Tofan cu omologul din Luxemburg Luc Frieden.

Cei doi oficiali au vorbit despre următorii pași în negocierile de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, precum și despre dezvoltarea relațiilor economice și investiționale dintre cele două țări, transmite serviciul de presă al Executivului. Vasile Tofan a mulțumit Luxemburgului pentru sprijinul constant acordat țării noastre și pentru susținerea fermă a politicii de extindere a UE.

„Este o investiție strategică în securitatea și prosperitatea întregii Europe. Republica Moldova este pe deplin angajată să avanseze prin reforme și rezultate concrete și să valorifice fiecare oportunitate pentru a progresa în negocierile de aderare”, a transmis Vasile Tofan.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Cei doi oficiali au mai discutat despre oportunitățile de extindere a cooperării economice și investiționale și au convenit să mențină dialogul dintre Chișinău și Luxemburg.