Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Alexandrin Guțu a devenit campion european la categoria de vârstă de sub 23 de ani

15 Mart. 2023, 08:55
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Redacția Realitatea
15 Mart. 2023, 08:55 // Actualitate //  Redacția Realitatea

Încă o medalie în palmaresul Republicii Moldova! Luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu (77 kg) a devenit campion european Under 23, învingându-l pe azerul K. Hasanli, 6-3.

Eriomenco Vitelie, a cucerit bronzul în categoria de 63 kg, învingându-l pe ucraineanul Andrii SEMENCHUK, 11-0. Leonid Moroz și Gabriel Lupașcu s-au clasat pe locul 5.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că în iunie 2022, Alexandrin Guțu a cucerit titlul european Under 20, organizat la Roma.

Sportivul repurtat atunci cinci victorii în categoria de greutate 77 kg, cu suedezul Simon Christer Borkebhagen, italianul Andrea Cremonin, turcul Yuksel Saricicek, ungurul Rajmund Zurai și georgianul Tornike Mikeladz

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.