Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Secretarul Consiliului Ucrainean de Apărare: Moldova a elaborat un plan pentru reintegrarea Transnistriei în 7 ani

22 Mart. 2023, 14:49
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
22 Mart. 2023, 14:49 // Actualitate //  Victoria Laur

Moldova ar fi elaborat un plan de reintegrare a Transnistriei timp de 7 ani, afirmă secretarul Consiliului de Apărare al Ucrainei, Aleksei Danilov. Potrivit lui, Chișinăul nu trebuie să ezite din cauza electoratului.

Declarațiile au fost făcute de oficialul ucrainean în cadrul unui interviu acordat pentru Interfax. Acesta, însă, nu a oferit detalii despre planul invocat.

„Moldova a elaborat recent un document în care își propune pași spre reîntoarcerea Transnistriei timp de șapte ani. Trebuie să decideți asta deja, dar când acolo transformă totul în proces politic, deoarece sunt alegători, este o greșeală enormă”, susține Danilor, întrebat dacă Moldova a solicitat Ucrainei ajutor pentru soluționarea problemei transnistrene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Oficial, Chișinăul anunță că vrea să reglementeze pașnic conflictul. Declarații de acest gen au fost făcute de mai mulți oficiali de rang înalt din cadrul administrației constituționale. Pe de altă parte, Moscova consideră că Kievul vrea să introducă trupe în regiune, în timp de la Tiraspol se vorbește despre blocaje și presiuni din partea Guvernului Moldovei.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!