Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

În municipiul Cahul vor fi lansate lucrările de construcție a stației de epurare a apelor uzate

03 Mai 2023, 14:42
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
03 Mai 2023, 14:42 // Actualitate //  Realitatea.md

Primăria municipiului Cahul împreună cu Ambasada Germaniei în Republica Moldova și Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova invită jurnaliștii și instituțiile media la evenimentele de lansare a lucrărilor de construcție a stației de epurare a apelor uzate și a lucrărilor de modernizare și extindere a rețelelor de canalizare din municipiul Cahul, care vor avea loc pe 5 mai.

Oaspeții sunt invitați să participe și la primul Recital de Orgă din sudul Republicii Moldova și deschiderea festivă a concursului Internațional de interpretare instrumentală „Nicolae Știuca”, ediția a IV-a.

La eveniment vor participa:

  • Margret Uebber, ambasadoarea Germaniei în Republica Moldova;
  • Lilia Dabija, ministra Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Guvernul Republicii Moldova;
  • Matilda Halling, ofițeră de programe în cadrul Delegației UE în Republica Moldova;
  • Reprezentanți ai administrației publice locale din municipiul Cahul.

Construcția Stației de epurare a apelor uzate din Cahul este un proiect în valoare de 9 milioane de euro. Obiectivul proiectului este de a asigura cei peste 39 mii de locuitori din municipiul Cahul și localitățile Roșu, Crihana Veche și Cotihana cu servicii calitative de colectare și epurare a apelor uzate, îmbunătățind astfel aspectele de protecție a mediului și sănătății publice, contribuind la îmbunătățirea condițiilor de trai.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Modernizarea și extinderea rețelelor de canalizare din municipiul Cahul este un proiect cu o valoare de 9 milioane de euro și are drept
obiectiv construcția a circa 33 km de rețea de canalizare, 4 stații de pompare a apelor uzate și reabilitarea stației principale de pompare
a apelor uzate, precum și conectarea la sistemul de canalizare a circa 1 900 de gospodării din municipiu.

Primul Recital de Orgă din sudul Republicii Moldova și deschiderea festivă a Concursului Internațional de interpretare instrumentală
„Nicolae Știuca”, ediția a IV-a, va fi găzduit de Palatul de Cultură „Nicolae Botgros” din municipiul Cahul. La Concurs vor participa peste 160 de copii din Republica Moldova, România și Ucraina.

Evenimentul este organizat de Primăria municipiului Cahul, Filarmonica Municipală Cahul, Școala de muzică „Maria Cibotari”, în colaborare cu Comisia Națională a Republicii Moldova pentru UNESCO, Fundația „Crescendo International”, Uniunea Muzicienilor din Republica Moldova, Teleradio Moldova și Ministerul Culturii din Republica Moldova. Recent, Ambasada Germaniei în Republica Moldova și Institutul Goethe din București a donat o orgă municipiului Cahul.

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 12:08
 // Categoria: Sport // Autor:  Realitatea.md
17 Aug. 2026, 12:08 // Sport //  Realitatea.md

Vasile Tofan a dezvăluit, în cadrul unui eveniment desfășurat la Nisporeni, că vrea să participe la o cursă de înot de 6,5 kilometri. Șeful Guvernului a relatat despre faptul că practică sportul împreună cu unul dintre feciorii săi.

„Sper să nu fac țara de rușine și încerc și eu din partea mea, încerc să stau în formă, chiar dacă poate după mine nu se vede că sunt foarte sportiv. Dar încerc să lucrez inclusiv prin propriul exemplu”, a spus prim-ministrul.

Relatarea a fost făcută în contextul unui discurs despre importanța sportului și elogierii campionilor moldoveni. Premierul a menționat că bugetul anual al Moldovei pentru sport este de jumătate de miliard de lei, iar pentru sănătate – 20 de miliarde de lei.

Oficialul a mai menționat că pentru a promova sportul, până în 2030 urmează să fie inaugurate circa 50 de terenuri sportive pe lângă școli și 10 centre multifuncționale. În opinia sa, dacă sportul va fi promovat, cheltuielile pentru sănătate pot fi diminuate.

„Eu cred că putem scade acele 20 de miliarde de lei pentru sănătate, doar dacă creștem partea asta pe sport. Cu cât mai mare o să fie bugetul pe sport, cu atât mai mică o să fie suma pe sănătate”, a punctat premierul.