Republica Moldova va denunța încă patru acorduri încheiate pe platforma Comunității Statelor Independente (CSI).
Conform serviciului de presă al Parlamentului, s-a propus denunțarea Acordului cu privire la coordonarea relațiilor dintre statele CSI în domeniul electroenergeticii, a Acordului cu privire la asigurarea funcționării în paralel a sistemelor electroenergetice ale țărilor membre CSI și a Acordului cu privire la tranzitul de energie și putere electrică a țărilor membre ale CSI.
Tot la ședința de astăzi, membrii Comisiei politică externă și integrare eu aprobat raportul pentru avizul consultativ privind denunțarea Acordului cu privire la apărarea intereselor statelor din zona rublei în cazurile introducerii de către unele state a valutei lor naționale.
Această inițiativă aparține Ministerului Finanțelor și Băncii Naționale a Moldovei, care argumentează că acest document este depășit de timp, nu mai corespunde realităților actuale și este imposibil de aplicat.
