Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

DOC Centrele pentru refugiați „golesc” conturile Guvernului? Suma cheltuită în decembrie 2023 pentru întreținere

25 Ian. 2024, 15:37
 // Categoria: Societate // Autor:  Victoria Laur
25 Ian. 2024, 15:37 // Societate //  Victoria Laur

Pentru decembrie 2023, Guvernul urmează să restituie 4,8 milioane de lei cheltuiți ca să fie întreținute centrele pentru refugiați din Republica Moldova. Banii vor fi transferați Ministerului Protecției Sociale și mai multor administrații publice locale.

„Starea de securitate în regiune rămâne gravă și tensionată, iar decizia de prelungire sau nu a stării de urgență poartă un
caracter imprevizibil, la fel ca și evoluția numărului de persoane refugiate care necesită/vor necesita plasarea în centrele de plasament temporar, durata plasării, perioada de activitate a centrelor respective”, se arată în nota informativă a proiectului hotărârii de alocare a mijloacelor financiare.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Numărul centrelor de cazare pentru refugiați a scăzut de la 103 la 44 la începutul lunii ianuarie 2024. Conform Guvernului, capacitatea lor este de 2809 locuri, fiind ocupate circa 82,48%.

Odată cu expirarea la 31 decembrie 2023 a stării de urgență mecanismul de alocare a resurselor financiare necesare pentru întreținere și acoperirea cheltuielilor centrelor de plasament temporar a refugiaților din fondul de intervenție a Guvernului, prin intermediul dispozițiilor Comisiei Situații Excepționale, nu mai este disponibil. Așadar, proiectul de hotărâre a fost supus consultărilor publice și urmează să fie aprobat la ședința Executivului.

Cheltuieli de Întreținere a Centrelor Pentru Refugiați – Decembrie 2023 by Realitatea.md on Scribd

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!