Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

Președintele Parlamentului s-a întâlnit cu moldovenii stabiliți la Viena

20 Mart. 2024, 09:34
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
20 Mart. 2024, 09:34 // Actualitate //  Realitatea.md

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, s-a întâlnit cu moldovenii stabiliți la Viena, cu care a discutat despre ultimele evoluții din țara noastră, inclusiv aspecte legate de integrarea europeană a Republicii Moldova și procesul de aderare la UE.

„Moldovenii din diasporă au un rol important în acest parcurs al nostru, fiind cei mai buni ambasadori ai Republicii Moldova. Am vorbit și despre ultimele evenimente de acasă, dar și despre anunțul lansat de doamna președintă Maia Sandu privind organizarea unui referendum prin care vom spune clar că vrem să fim parte din marea familie europeană”, a subliniat șeful legislativului.

La discuțiile cu moldovenii stabiliți la Viena au participat și deputații Liliana Nicolaescu-Onofrei, Adrian Belîi și Ion Groza.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la Viena la Conferința Președinților Parlamentelor statelor Strategiei Uniunii Europene pentru regiunea Dunării.

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 14:42
 // Categoria: Slider // Autor:  Cătălina Boico
17 Aug. 2026, 14:42 // Slider //  Cătălina Boico

15 persoane, cu vârste cuprinse între 8 și 69 de ani, au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, după ce un autocamion și un microbuz de rută s-au tamponat violent astăzi, 17 august, pe traseul R16, în apropierea satului Petrești din raionul Ungheni.

Potrivit Poliției Naționale, preliminar, șoferul autocamionului, un bărbat de 59 de ani, ar fi pierdut controlul asupra mijlocului de transport după ce a acroșat acostamentul. Vehiculul a ajuns pe contrasens și s-a ciocnit frontal cu microbuzul condus de un bărbat de 47 de ani, care circula pe ruta Ungheni-Toxobeni.

Niciunul dintre conducătorii auto nu a avut de suferit. Aceștia au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative. Polițiștii documentează cazul pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Accident grav lângă Ungheni: microbuz cu pasageri, lovit de un camion