Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Moldova Youth Forum 2024: Tinerii din Moldova, încurajați să devină lideri activi 

01 Iul. 2024, 17:10
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
01 Iul. 2024, 17:10 // Societate //  Realitatea.md

În acest weekend, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți a găzduit cel mai mare eveniment dedicat tinerilor din Republica Moldova – Forumul Tinerilor din Republica Moldova 2024 (Moldova Youth Forum 2024). Evenimentul a întrunit atât oficiali moldoveni, cât și europeni, dar și peste 300 de tineri, inclusiv 30 din afara țării. Activitățile organizate în cele două zile au facilitat dialogul între tineri și factorii de decizie politică din țară și de peste hotare în consolidarea proceselor democratice.

„Nu fugiți de muncă. Lucrurile cu adevărat prețioase se obțin doar prin mult efort. Cei care vă promit victorii ușoare, nu vă vor binele. Învățați limbi străine. Lumea e atât de mare și să știi mai multe limbi te ajută să comunici cu oameni diferiți, să cunoști mai mult și desigur să găsești drumul acasă atunci când te rătăcești într-un oraș străin”, a declarat președinta Maia Sandu într-un mesaj video adresat tinerilor.

„Voi, tinerii, nu sunteți doar liderii de mâine, ci și liderii de azi. Vocile și viziunea voastră vor modela viitorul Moldovei. Un viitor mai sigur, mai unit și mai integrat în Europa. Tinerii întotdeauna au stat la baza schimbărilor. Energia și creativitatea voastră sunt catalizatorii progresului. În comunitatea europeană, tinerii joacă un rol foarte important, unul decisiv, prin stimularea inovației și promovarea valorilor europene, a democrației și a solidarității. Implicarea voastră este foarte importantă pentru ca Moldova să continuă să meargă înainte, pe drumul integrării europene”, a spus ambasadorul Uniunii Europene în Republica Moldova, Jānis Mažeiks.

Laura Hruby, însărcinată cu afaceri ad interim a Ambasadei SUA în Republica Moldova, a reafirmat sprijinul SUA pentru democrația și reformele din Moldova: „Astăzi democrația Moldovei este mai vibrantă ca niciodată. Moldovenii aleg calea integrității și angajamentului real pentru reforme. Voi, care sunteți noua generație de lideri ai țării, va trebui să o ghidați pe această cale și puteți conta pe suportul Statelor Unite în acest efort”.

Stephen Nix, director regional Eurasia al Institutului Republican Internațional (IRI), a menționat importanța organizării acestui forum în contextul alegerilor prezidențiale și a referendumului de aderare la Uniunea Europeană din 2024. „Este deja o tradiție ca Republica Moldova să organizeze Forumul Tinerilor. 2024 este un an decisiv pentru Republica Moldova, pentru alegerile prezidențiale care vor avea loc, dar și pentru referendumul de aderare a Moldovei la Uniunea Europeană. 

Un moment semnificativ al forumului a fost Simularea Referendumului din 20 octombrie 2024, unde 92% dintre participanți au votat în favoarea aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Această simulare, organizată cu ajutorul Comisiei Electorale Centrale (CEC), a reflectat susținerea tinerilor pentru integrarea europeană.

Forumul Tinerilor din Moldova 2024 a fost organizat de Institutul Republican Internațional (IRI) cu suportul financiar al USAID, Konrad-Adenauer-Stiftung, Uniunea Europeană, Ministerul Federal German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare (BMZ), Oficiul de Legătură NATO, Guvernul Republicii Moldova, Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova, Fundația Hanns Seidel și alți parteneri.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!