Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Curțile din Bălți au devenit junglă din cauza ierbii necosite. Locatarii așteaptă soluții

09 Iun. 2025, 13:05
 // Categoria: Societate // Autor:  Vlada Ciorici
09 Iun. 2025, 13:05 // Societate //  Vlada Ciorici

Tot mai multe curți din municipiul Bălți au rămas necosite, iar iarba aproape că acoperă clădirile. Situația a fost discutată recent în cadrul unei ședințe cu administratorii întreprinderilor municipale, transmite tvn.md.

Șeful Direcției gospodărie comunală, Veaceslav Zincovschi, a atras atenția reprezentanților întreprinderilor municipale responsabile de întreținerea domeniului public asupra necesității respectării stricte a termenelor prevăzute pentru cositul ierbii. Oficialul a subliniat că întârzierile în efectuarea acestor lucrări afectează aspectul urban și calitatea vieții în cartierele municipiului.

Totodată, viceprimarul Vitalii Balan a reiterat obligația agenților economici de a respecta normele de salubrizare și ordine, adoptate prin decizia Consiliului municipal Bălți. Potrivit regulamentului în vigoare, fiecare agent economic este obligat să asigure din proprie inițiativă curățenia și cosirea ierbii pe terenurile pe care le gestionează sau le are în responsabilitate.

În cazul curților de bloc care nu sunt la balanța Gospodăriei Locativ-Comunale, responsabilitatea întreținerii spațiilor verzi revine asociațiilor de locatari sau coproprietari.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 15:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Cătălina Boico
20 Aug. 2026, 15:55 // Slider //  Cătălina Boico

Autoritățile au finalizat cercetările preliminare la locul unde, în această dimineață, 20 august, au fost depistate resturile unui aparat de zbor fără pilot, în apropierea localității Giurgiulești. Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, în urma investigațiilor au fost identificate două cratere formate în urma exploziei, cu dimensiunile de aproximativ 1,20 × 1,15 metri și 3,70 × 3,90 metri. Al doilea crater are o adâncime de aproximativ 55 de centimetri.

Totodată, în interiorul craterelor au fost depistate schije metalice rezultate în urma detonării părții de luptă. La aproximativ șase metri de unul dintre cratere au fost identificate fragmente ale motorului, precum și mai multe componente ale dronei.

„Potrivit constatărilor preliminare ale experților, resturile aparțin unui aparat de zbor fără pilot de tip Geran. Cercetările continuă pentru documentarea completă a circumstanțelor producerii incidentului, inclusiv stabilirea traiectoriei aparatului de zbor și a tuturor elementelor relevante ale cazului”, transmite MAI.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că în urma atacurilor lansate în cursul nopții de Federația Rusă asupra infrastructurii portuare din zona Reni, Ucraina, au fost înregistrate două incidente provocate de drone în proximitatea frontierei de stat. Primul incident s-a produs astăzi, 20 august, în jurul orei 03:45, când patrula Sectorului Poliției de Frontieră Giurgiulești, aflată în serviciu la Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiulești-Reni, a observat o explozie într-o parcare destinată camioanelor, situată pe teritoriul Ucrainei, la aproximativ 150 de metri de punctul de trecere a frontierei.

Astfel, în urma exploziei, a izbucnit un incendiu de vegetație, care s-a extins pe o suprafață estimată la 70-100 de metri pătrați, pe teritoriul Republicii Moldova. La ora 03:50, prin intermediul Serviciului 112, a fost solicitat un echipaj de pompieri, iar incendiul a fost localizat la ora 04:30.

Cel de-al doilea incident a fost înregistrat la ora 09:25, când patrula mobilă a Sectorului Poliției de Frontieră Giurgiulești a depistat, la aproximativ 1.000 de metri de frontiera de stat, pe teritoriul Republicii Moldova, un crater în interiorul căruia se aflau resturi ale unei drone, inclusiv motorul, placa de alimentare și elemente ale elicei.

Atacurile rusești din Ucraina, resimțite la frontiera de stat: Explozie și resturi de dronă, în Moldova