Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

De Ziua Națională a Franței, Emmanuel Macron pregătește „anunțuri majore” despre apărare

13 Iul. 2025, 21:42
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
13 Iul. 2025, 21:42 // În Lume //  Realitatea.md

Emmanuel Macron va vorbi de ziua națională a Franței, pe 14 iulie, despre „eforturile de apărare” care trebuie făcute în faţa unor ameninţări tot mai grave. Potrivit Palatului Élysée, acesta urmează să facă „anunţuri majore”.

Anunțul vine după ce vineri, 11 iulie curent, șeful Statului Major al armatei, generalul Thierry Burkhard, a prezentat un tablou sumbru al ameninţărilor, la câteva zile după o altă apariţie televizată fără precedent a şefului DGSE, serviciul francez de informaţii externe, Nicolas Lerner.

Cel mai înalt responsabil militar francez a vorbit despre ameninţarea „durabilă” pe care o reprezintă Rusia pentru ţările europene, despre dezangajarea SUA, despre Ucraina, unde „locul ţărilor europene în lumea de mâine este, de asemenea, în joc”, despre dezinformare şi atacuri hibride şi despre lupta împotriva terorismului. În faţa tuturor acestor probleme, „a sta deoparte şi a nu face nimic” nu va rezolva nimic, în opinia sa, „trebuie să realizăm că ne confruntăm într-adevăr cu o schimbare a cadrului strategic de referinţă”.

„Nu suntem aici pentru a stârni temeri sau îngrijorări, suntem aici pentru a le documenta şi a oferi răspunsuri”, a declarat duminică ministrul forţelor armate, Sébastien Lecornu, pentru La Tribune. Cu un model de apărare autonom: „dacă nu vrem să depindem de nimeni, acest lucru va necesita în mod necesar un nou efort, nu doar în termeni bugetari, ci şi în termeni intelectuali, morali şi industriali”, a spus el.

Aceste „deplasări” ridică problema adecvării resurselor militare franceze, potrivit Élysée, care subliniază că bugetul apărării a crescut între 2017 şi 2025 de la 32,2 miliarde de euro la 50,5 miliarde de euro. În prezent, legea franceză de planificare militară (LPM) prevede 413 miliarde de euro pentru forţele armate între 2024 şi 2030, cu creşteri bugetare anuale de puţin peste 3 miliarde de euro pentru a ajunge la 67,4 miliarde de euro în 2030.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Potrivit premierului François Bayrou, care urmează să îşi prezinte marţi orientările pentru bugetul 2026, povara datoriei a ajuns la 62 de miliarde de euro în acest an şi ameninţă să crească. Şeful guvernului a pus deja la adăpost bugetul apărării, numindu-l „sacru”.

La începutul lunii iulie, el a prezentat senatorilor o serie de domenii de îmbunătăţire: apărarea sol-aer, muniţiile, războiul electronic şi spaţiul, unde Europa riscă să „rămână în urmă”. „Ceea ce ne preocupă cel mai mult şi creează o nouă nevoie bugetară sunt descoperirile tehnologice” (inteligenţă artificială, cuantică.), a declarat el duminică pentru La Tribune.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 17:45
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
25 Aug. 2026, 17:45 // Slider //  Daniela Baranovschi

Sutele de tancuri trimise de aliați în Ucraina sunt folosite ca tractoare și de operatorii de drone. Altele stau camuflate în pădure și sunt utilizate de ucraineni drept adăpost. Asta deoarece războiul modern a schimbat regulile și tancurile nu sunt eficiente în fața dronelor inamice.

Tancurile occidentale trimise în Ucraina sunt, în mare parte, inactive, potrivit The New York Times. Acestea sunt ascunse prin păduri fiind acoperite cu pânze de camuflaj pentru a nu fi observate de dronele inamice.

Un tanc care costă, în medie, 10 milioane de dolari, s-a dovedit a fi neputincios în fața dronelor ieftine care domină acum câmpul de luptă. Ca urmare, mașinilor scumpe li s-au găsit alte întrebuințări, scrie Mediafax.

Aproximativ jumătate dintr-un batalion de tancuri a fost adaptat pentru a fi utilizat de operatori de drone. Celelalte tancuri occidentale sunt uneori folosite pentru a tracta echipamente avariate, servind, practic, drept tractoare scumpe.

Conform unor informații, dintre cele aproximativ 82 de tancuri Abrams livrate, aproximativ 25 au fost lovite. De asemenea, dintre cele 10 donate de Suedia, a rămas doar un tanc în utilizare.

Estimările făcute de experți arată că până în prezent, Ucraina a primit de la aliații săi occidentali peste 800 de tancuri de luptă. Livrările au inclus atât tancuri din era sovietică recondiționate, cât și modele occidentale moderne.

Tancurile au fost livrate în mai multe valuri începând cu anul 2022.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!