Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Mită de 12 mln de lei la o licitație publică: Primar, agent economic și avocat, vizați de CNA

04 Aug. 2025, 11:36
 // Categoria: Societate // Autor:  Vlada Ciorici
04 Aug. 2025, 11:36 // Societate //  Vlada Ciorici

Un primar, un agent economic, un fost polițist și un avocat sunt cercetați de Centrul Național Anticorupție (CNA) și Procuratura municipiului Chișinău pentru o mită de 12 milioane de lei și alte sume pretinse, inclusiv 500 000 de lei pentru anularea unei licitații. Cazul vizează atribuirea unui teren de 27 de hectare cu zăcăminte de substanțe minerale, printr-o procedură de achiziție publică.

Potrivit unui comunicat emis de CNA, suspecții ar fi desemnat câștigătoare o companie nou-înființată, pe care intenționau să o vândă ulterior împreună cu drepturile obținute în licitație, sau să semneze un contract de subantrepriză.

Grupul ar fi pretins și procente din vânzarea zăcămintelor, diminuând prețul de piață cu aproximativ 1,8 milioane de lei.

Ofițerii CNA au efectuat percheziții la domiciliile și sediile celor implicați, ridicând documente relevante. Toate persoanele au fost recunoscute ca bănuiți și urmează să fie cercetate în stare de libertate.

CNA și Procuratura Chișinău continuă acțiunile de documentare a cazului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile de judecată.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 22:22
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
19 Aug. 2026, 22:22 // Slider //  Ana Panaguța

Cadavrele a doi alpiniști care au dispărut în urmă cu 34 de ani au fost găsite după ce au ieșit la suprafață în urma topirii ghețarului Trift, a anunțat miercuri, 19 august, poliția cantonală din Valais, Elveția, transmite adevărul.ro.

Pe 26 iulie, un drumeț a semnalat prezența a două trupuri pe ghețarul Trift din sudul țării, aflat în apropierea graniței cu Italia, potrivit Le Figaro.

Trupurile au fost transportate la Institutul de Medicină Legală al Spitalului Valais, din Sion, pentru a fi identificate.

„O comparație directă a profilurilor ADN a permis stabilirea oficială a faptului că este vorba despre doi alpiniști dispăruți în regiunea Weissmies din 1992”, a precizat poliția din Valais.

Cei doi bărbați erau cetățeni belgieni și aveau 39, respectiv 41 de ani la momentul dispariției.

O listă cu persoane dispărute din 1925

Poliția cantonală din Valais deține o listă a persoanelor dispărute din 1925, majoritatea fiind dispărute în zone montane sau în cursuri de apă.

Pe măsură ce ghețarii se retrag, se întâmplă ca rămășițele unor persoane dispărute în munți cu zeci de ani în urmă să iasă la iveală.

În 2025, oasele unui alpinist dispărut în 1994 au fost găsite în masivul Obergabelhorn, în apropiere de Zermatt, în Valais.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!