Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

De ce s-au uscat puieții plantați la Mălăiești, raionul Orhei? Explicațiile unui expert

27 Aug. 2025, 12:14
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
27 Aug. 2025, 12:14 // Actualitate //  Realitatea.md

Campania națională de împădurire înregistrează o rată de prindere a arborilor de aproape 70%, un indicator considerat bun de specialiști. Totuși, unele sectoare, cum este cel de la Mălăiești, raionul Orhei, înregistrează rezultate sub media națională, fiind necesare intervenții suplimentare și replantări, scrie moldova1.

Împădurire cu eşec la Orhei. Puieții plantați toamna trecută s-au uscat, iar autoritățile promit să afle cauza

Expertul în mediu Ruslan Nercaș atrage atenția asupra provocărilor reale, dar și a alegerilor strategice în privința speciilor de arbori plantați, cu impact pe termen lung asupra microclimatului și ecosistemului național.

„Nu avem o catastrofă, dar va fi nevoie de intervenție și de replantat anumite sectoare, care au fost mai problematice”, a declarat expertul.

Situația de la Mălăiești este explicată prin natura solului și condițiile climatice din primăvara acestui an.

„Plantarea s-a făcut în mare parte pe suprafața unui fost lac, ceea ce înseamnă sol compactat, ceea ce înseamnă sol foarte sărac în nutrienți pentru plante. Și, dacă ne referim la aceeași situație de la Mălăiești, unul din factorii care au mai afectat rata de prindere a copacilor a fost și înghețul din primăvară, care a fost unul foarte târziu și a afectat în special soiurile de copaci mai vulnerabile – stejarul roșu”, a atenționat Ruslan Nercaș.

De la lansarea Campaniei de împădurire, în Republica Moldova au fost plantați puieți pe terenuri considerate degradate și cu bonitate scăzută. Speciile de arbori răspund diferit la condițiile de sol și climă. Dacă salcâmul – considerat invaziv – s-a prins aproape integral, alte specii au avut dificultăți.

„Dacă ne uităm peste celelalte soiuri plantate – salcâmul, care este o specie invazivă, rata lui de prindere este aproape 100 de procente. Avem de ales între plantarea unor soiuri invazive, riscând să ne acapareze și celelalte terenuri decente, sau optăm pentru niște copaci seculari ce urmează să ne creeze microclimatul țării noastre pe ani înainte, nu să o transform într-o pădure, dar s-o transformăm într-o industrie de generare a lemnului pentru foc și încălzire”, a mai declarat Nercaș.

Ruslan Nercaș a făcut apel la responsabilitate colectivă atât în ceea ce privește plantarea, cât și îngrijirea post-plantare, afirmând că împădurirea are roluri multiple, inclusiv de prevenire a eroziunii și combatere a deșertificării.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 11:14
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
25 Aug. 2026, 11:14 // Societate //  Cătălina Boico

O nouă persoană a fost reținută în dosarul de contrabandă cu produse din tutun. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 48 de ani. Totodată, oamenii legii au depistat alte 20 de cutii cu 200.000 de țigarete cu filtru, de marcă autohtonă, precum și 14 cutii cu 84 de kilograme de tutun pentru narghilea, fără timbru de acciz.

Noile informații acumulate în cadrul investigațiilor au stat la baza efectuării a patru percheziții în sudul Republicii Moldova. Persoana este cercetată în stare de libertate și beneficiază de prezumția de nevinovăție, potrivit legii, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că, în cadrul aceluiași dosar, anterior au fost efectuate trei percheziții, în urma cărora au fost ridicate aproximativ 1 000 000 de țigarete, depozitate în 100 de cutii și presupuse a fi destinate scoaterii ilegale din țară. Tot atunci, au fost ridicați aproximativ 600 de mii de lei, care ar proveni din activitatea infracțională, un mijloc de transport presupus a fi fost utilizat la comiterea infracțiunii, tehnică de calcul și alte obiecte relevante pentru documentarea cazului.

Investigațiile continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cauzei și identificării tuturor persoanelor implicate.

VIDEO Captură de proporții în Moldova: Un milion de țigări și 600.000 de lei, ridicate de oamenii legii