Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Exporturile Moldovei cresc în iulie, dar deficitul comercial se adâncește

15 Sept. 2025, 11:53
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
15 Sept. 2025, 11:53 // Actualitate //  Realitatea.md

Exporturile de mărfuri ale Republicii Moldova au înregistrat o creștere semnificativă în luna iulie 2025, ajungând la 347 milioane dolari, cu 30,3 la sută mai mult față de luna precedentă și cu 21,8 la sută peste nivelul din iulie 2024. Cu toate acestea, per total, exporturile din perioada ianuarie–iulie 2025 sunt în scădere cu 5,7 la sută comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

Scăderile s-au datorat reducerii exporturilor către piețele tradiționale precum România (-13,5%), Germania (-37,3%) sau Ucraina (-19,8%). În paralel, însă, s-au înregistrat creșteri substanțiale ale exporturilor către Turcia (+59,6%), Cehia (+59,2%) și Olanda (+49,3%), care au atenuat declinul total.

În același interval, importurile de mărfuri s-au majorat cu 18 la sută, ajungând la 6,02 miliarde dolari. Cele mai multe importuri au fost realizate din România, China, Ucraina și Turcia, iar cele mai importate produse au fost gazele naturale, vehiculele, aparatele electrice și produsele farmaceutice.

Deficitul comercial al Republicii Moldova în perioada ianuarie–iulie 2025 a urcat la 4,07 miliarde dolari, în creștere cu 34,1 la sută față de aceeași perioadă din 2024. Gradul de acoperire a importurilor cu exporturi a scăzut la 32,3 la sută, indicând un dezechilibru comercial tot mai pronunțat.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 14:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
24 Aug. 2026, 14:40 // Slider //  Realitatea.md

În 2026, în Republica Moldova au fost înregistrate cele mai multe cazuri de survolare a spațiului aerian, a anunțat președintele Parlamentului, Igor Grosu. Potrivit speakerului, Moscova încearcă să intimideze nu doar Ucraina, ci și statele din regiune, iar motivul ar fi alegerile din Federația Rusă.

”Nu exclud că este legat și de calendarul electoral din Rusia. Partidul lui Putin în Rusia nu stă bine nici în măsurătorile lor măsluite măcar. Doar în cele măsluite arată perfect. Nici Putin nu mai stă deja bine în încrederea populației”, a explicat Grosu.

În opinia lui Igor Grosu, Kremlinul încearcă să compenseze problemele de imagine și scăderea încrederii populației prin continuarea războiului și prin intimidarea Ucrainei și a statelor din regiune.

„Îi mână pe oameni ca la abator în linia frontului, încearcă să intimideze Ucraina și, în cazul ăsta, evident, și colateral, suntem vizați și noi”, a afirmat președintele Parlamentului.

Grosu a subliniat că Republica Moldova este vizată inclusiv din cauza poziției sale ferme față de războiul din Ucraina și a sprijinului acordat Kievului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

O dronă neidentificată din direcția Ucraina, a survolat în această dimineață, sudul Republicii Moldova. Anunțul a fost făcut de reprezentații Ministerului Apărării. Autoritățile precizează că survolarea neautorizată a avut loc în urma atacurilor aeriene din această noapte ale Federației Ruse asupra Ucrainei.

O dronă a survolat, în această dimineață, sudul Republicii Moldova