Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

29 de fermieri din sudul țării vor avea acces la un sistem modern de irigare pentru 50 ha de teren

01 Oct. 2025, 20:59
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Ana Panaguța
01 Oct. 2025, 20:59 // Actualitate //  Ana Panaguța

Agricultorii din satul Pelinei, raionul Cahul, vor avea acces la sisteme moderne de irigare pe o suprafață de aproximativ 50 de hectare, datorită sprijinului oferit de Programele IFAD în Republica Moldova.

Prima etapă a proiectului a fost implementată în anul 2022, când patru agricultori, membri ai Asociației Utilizatorilor de Apă din Pelinei, au beneficiat de un grant IFAD pentru irigarea a 20 ha de viță de vie de soiuri de masă. Rezultatele au fost remarcabile: producția de struguri a crescut de la 15 tone/ha la peste 35 tone/ha.

Potrivit Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, noua investiție are o valoare de circa 7 milioane MDL, din care 90% reprezintă finanțare nerambursabilă IFAD.

„Autoritățile informează că urmează să fie construit un bazin de 15 mii m³, o stație de pompare, rețele de distribuție și alimentare electrică, dar și panouri fotovoltaice, menite să diminueze costurile energetice”.

Totodată, agricultorii au posibilitatea de a accesa un grant adițional, în valoare de 7.500 de dolari, destinat achiziției de echipamente de irigare.

Programele IFAD în Republica Moldova sunt implementate de Guvern și gestionate la nivel național de Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 20:04
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 20:04 // Slider //  Ana Panaguța

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a pledat pentru consolidarea apărării antiaeriene a Ucrainei, în cadrul reuniunii liderilor Coaliției de Voință, desfășurată astăzi la Kiev. Șefa statului a participat la evenimentele dedicate împlinirii a 35 de ani de la proclamarea independenței Ucrainei.

„Ucrainenii își sărbătoresc independența și, în aceeași zi, își plâng morții. Niciun popor din Europa nu plătește astăzi un preț mai mare pentru libertatea sa”, a declarat Maia Sandu.

Președinta a subliniat că Ucraina continuă să reziste în fața agresiunii ruse, menționând eforturile militarilor, inginerilor, salvatorilor, medicilor și profesorilor care mențin țara funcțională în condiții de război.

Maia Sandu a atras atenția și asupra riscurilor pentru Republica Moldova, în contextul încălcărilor spațiului aerian. Potrivit șefei statului, din 2022 au fost înregistrate aproape 60 de violări ale spațiului aerian al Republicii Moldova, iar în acest an numărul acestora a crescut semnificativ.

„Mai multă apărare antiaeriană pentru Ucraina ar însemna un cer mai sigur și deasupra Republicii Moldova. Fiecare dronă doborâtă de Ucraina înseamnă și un pericol mai mic pentru satele noastre”, a declarat Sandu.

Șefa statului a reafirmat sprijinul Republicii Moldova pentru Ucraina și a subliniat legătura directă dintre securitatea celor două țări.

„Este greu de imaginat o Moldovă liberă fără o Ucraină liberă”, a spus Maia Sandu.

Președinta le-a transmis ucrainenilor speranța că următoarea aniversare a independenței va fi sărbătorită în condiții de pace.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!