Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Reținut în flagrant: Un străin a încercat să mituiască un vameș de la Aeroportul Chișinău

19 Nov. 2025, 12:14
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
19 Nov. 2025, 12:14 // Societate //  Cătălina Boico

Un străin a fost reținut în flagrant în timp ce transmitea bani unui inspector vamal din cadrul PTF „Aeroportul Internațional Chișinău”. Bănuitul a fost denunțat la CNA după ce, anterior, ar mai fi încercat să corupă același funcționar vamal.

„Potrivit materialelor cauzei, banii ar fi fost oferiți pentru facilitarea trecerii frontierei de stat și pentru a nu crea impedimente la efectuarea controlului vamal pentru mai mulți cetățeni străini.

Urmărirea penală a fost pornită în temeiul unei bănuieli rezonabile privind comiterea infracțiunilor prevăzute de art. 325 alin. (3) și art. 326 alin. (1 prim) din Codul penal. În prezent, sub conducerea procesuală a Procuraturii municipiului Chișinău, CNA desfășoară acțiuni de urmărire penală în vederea documentării complete a circumstanțelor și identificării tuturor persoanelor implicate”, transmite Centrul Național Anticorupție.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Reamintim că orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive și irevocabile.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 13:56
 // Categoria: Summit 2023 // Autor:  Daniela Baranovschi
19 Aug. 2026, 13:56 // Summit 2023 //  Daniela Baranovschi

Parlamentul ar putea reveni din vacanță pentru o sesiune extraordinară, în perioada 20–26 august 2026. Solicitarea președintelui Parlamentului, Igor Grosu, urmează să fie examinată de Biroul permanent.

Convocarea sesiunii este necesară pentru adoptarea, cu prioritate, a unui pachet de proiecte de acte normative ce țin de angajamentele asumate de Republica Moldova în procesul de aderare la Uniunea Europeană și prevăzute în Programul național de aderare la UE.

Pe agenda ședințelor plenare din 24 și 25 august sunt propuse 36 de proiecte de acte normative, dintre care 22 au sigla UE. Proiectul ordinii de zi urmează să fie aprobat joi, 20 august, de Biroul permanent.

Proiectele vizează mai multe domenii de interes public, printre care cadrul juridic și instituțional, gestionarea instrumentelor financiare, digitalizarea, infrastructura, sistemul electoral, precum și domeniile social, economic și mass-media.

Amintim că deputații din Parlamentul Republicii Moldova se află în vacanța parlamentară, care a început oficial la 1 august, după încheierea sesiunii ordinare de primăvară. În mod obișnuit, activitatea parlamentară în comisii și ședințele plenare este reluată la începutul lunii septembrie, odată cu sesiunea de toamnă.

Totuși, Parlamentul poate fi convocat în ședințe extraordinare și în perioada vacanței, la solicitarea președintelui Parlamentului, a președintelui Republicii Moldova sau a cel puțin o treime dintre deputați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!