Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Scurgerile suspecte pe râul Răut continuă: În apă a fost observată din nou spumă. Urmează prelevări

22 Apr. 2026, 15:18
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
22 Apr. 2026, 15:18 // Actualitate //  Realitatea.md

În apa Răutului a fost observată spumă. Inspectorii de mediu au intervenit în perimetrul localității Pohorniceni, pentru a investiga situația.

La fața locului se desfășoară verificări, pentru a evalua situația. Responsabilii întreprind măsuri, pentru a identifica sursa poluării.

„Pentru o analiză detaliată, a fost solicitată intervenția Laboratorului de referință de mediu din cadrul Agenției de Mediu, specialiștii urmând să preleveze probe de apă care vor fi supuse analizelor de laborator”, informează responsabilii de la Inspectoratul pentru Protecția Mediului.

Conform lor, măsurile anunțate sunt necesare pentru prevenirea extinderii poluării, protejarea ecosistemelor acvatice și asigurarea sănătății populației.


Amintim că, la sfârșitul lunii martie, o situație similară a fost înregistrată pe Răut. Atunci se anunța că sursa poluării de pe râul Răut este stația de pompare a Regiei Apă Canal-Orhei, însă agentul economic responsabil nu a fost deocamdată identificat.

Spumă pe râul Răut: Inspectorii au găsit sursa poluării

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 12:30
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 12:30 // Slider //  Realitatea.md

Dumitru Ciorici, purtătorul de cuvânt al Guvernului, a declarat venituri de circa un milion de lei în anul 2025. De la  Fagura Lab SRL, oficialul a primit leafă de peste 353.000 de lei, iar de la compania Navago People SRM – peste 22.000 de roni.

Oficialul a mai vândut un automobil, încasând peste 197.000 de lei și a primit mai mult de 403.000 de lei sub formă de redevențe de la compania TouchSize SRL.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Dumitru Ciorici a mai trecut în declarația de avere și o locuință cu valoare de peste 470.000 de roni, dar și mai multe active deținute în criptovalută, valoarea lot totală fiind de de peste 60.000 dolari SUA.

În posesia familiei sale sunt și două automobile – un Audi A5 din 2021, cu valoare de 28.500 de euro și o Skoda Karoq din 2025, estimată la 27.300 de euro.