Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Platforma DA vrea să scoată Partidul „Șor” în afara legii cu mâna celora de la PAS. I-a trimis o scrisoare lui Grosu

19 Aug. 2021, 09:52
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
19 Aug. 2021, 09:52 // Politica //  Realitatea.md

Președintele interimar al Platformei DA, Dinu Plîngău i-a trimis astăzi o scrisoare președintelui Parlamentului, Igor Grosu, care conține un proiect de sesizare la Curtea Constituțională pentru a verifica constituționalitatea Partidului Șor, sesizare pe care o poate depune doar președintele Parlamentului, președintele țării și procurorul general.

Plîngău afirmă că „prezența Partidului „Șor” pe arena politică din Republica Moldova este o rușine și o sfidare a principiului statului de drept”, iar istoricul acestui partid, „în forma sa ilegală, datează cu momentul folosirii acestui partid politic ca entitate juridică de către controversatul om de afacere, figurant al jafului bancar, Ilan Șor”.

Fostul deputat al Platformei DA mai spune că „acest partid nu este nimic altceva decât o „unealtă, participând ca entitate juridică, în rând cu beneficiarii entității respective, la acte ilegale ce aveau menirea să aducă avantaje personale grupului de crimă organizată”, condus de Ilan Șor”.

În scrisoare este menționat și faptul că ex-deputata Platformei DA, Stela Macari, este hărțuită de reprezentanții Partidului Șor „prin intermediul unor procese interminabile” din cauza că Stela Macari a întreprins mai multe acțiuni din postura ei de ex-demnitar și a declarat că acest ,,partid” reprezintă interesele celor care „au furat miliardul”.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.