Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

VIDEO Bilanțul victimelor cutremurelor din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Operațiunile continuă

26 Iun. 2026, 11:52
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
26 Iun. 2026, 11:52 // În Lume //  Realitatea.md

Bilanțul victimelor în urma celor două cutremure care au lovit Venezuela miercuri, 24 iunie, a crescut la 235 de morți și peste 4.000 de răniți. Între timp, echipele de intervenție continuă operațiunile de căutare și salvare a persoanelor care s-ar putea afla încă sub dărâmături.

Cele două seisme, cu magnitudinile de 7,2 și 7,5, au avut loc la un interval de mai puțin de un minut și au provocat distrugeri semnificative în mai multe zone.

Aproximativ 250 de clădiri au fost distruse sau grav avariate, cele mai multe dintre acestea fiind înregistrate în La Guaira, unde un hotel cu zece etaje s-a prăbușit complet.

Totodată, la Caracas, capitala Venezuelei, dar și în localitățile din apropiere, mii de oameni au rămas blocați sub dărâmături, în timp ce mai mulți locuitori și-au petrecut noaptea pe străzi, de teama unor noi prăbușiri.

Astfel, președintele interimar Delcy Rodriguez a declarat stare de urgență și a anunțat continuarea operațiunilor de salvare.

Autoritățile au precizat că echipele de intervenție își desfășoară activitatea cu sprijin internațional oferit de Statele Unite, Republica Dominicană, Mexic, El Salvador și Qatar.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Două cutremure puternice au zguduit Venezuela. Clădiri prăbușite în Caracas, autoritățile se tem de un dezastru major

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 12:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
20 Aug. 2026, 12:55 // Slider //  Realitatea.md

Deputații revin din vacanța de vară, pentru o sesiune extraordinară a Parlamentului. Ședințele Legislativului urmează să aibă loc pe 24 și 25 august.

Biroul permanent a aprobat hotărârea de convocare a Parlamentului, la solicitarea Președintelui legislativului, Igor Grosu. Oridinea de zi include 37 de proiecte de acte normative, dintre care 23 sunt cu sigla UE și fac parte din angajamentele asumate în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Este vorba armonizarea legislației naționale la cea comunitară în domeniul protecției sociale, justiției, pieței financiare, protecției mediului, infrastructurii, mass-media, comunicațiilor poștale și securității rutiere.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Pe lângă proiectele cu sigla UE, agenda include și proiecte care vizează consolidarea cadrului legislativ național. Printre proiectele care urmează să fie examinate în lectura a doua se numără Codul cu privire la organizarea și funcționarea Parlamentului, modificările la Codul electoral, proiectul privind aderarea Republicii Moldova la Convenția privind recunoașterea și executarea hotărârilor judecătorești străine în materie civilă sau comercială, precum și inițiativele privind digitalizarea unor proceduri judiciare și participarea publică în procesul decizional. Deputații vor examina, de asemenea, proiectul de lege privind modul de reparare a prejudiciului cauzat prin faptele ilicite comise în procesele penale și contravenționale, precum și proiectul de lege cu privire la arbitraj”, transmite serviciul de presă al Legislativului.

Totodată, în perioada 20–25 august vor avea loc consultări publice și se vor reuni în ședințe membrii comisiilor parlamentare.