Curs valutar
  • EUR
    19.9819
    0%
  • USD
    17.3213
    0%
  • RUB
    0.2071
    0%
  • RON
    3.8106
    0%
  • UAH
    0.3876
    0%

Toate știrile

16 august 2026

20 de milioane de iranieni așteptați la funeraliile de stat ale ayatollahului Ali Khamenei

03 Iul. 2026, 17:53
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
03 Iul. 2026, 17:53 // În Lume //  Realitatea.md

Milioane de iranieni sunt așteptați să participe în Teheran la funeraliile de șase zile organizate de Iran pentru ayatollahul Ali Khamenei, ucis în urmă cu 4 luni, pe 28 februarie, în bombardamentul SUA-Israel care a declanșat războiul din Iran și actuala criză din strâmtoarea Ormuz. Vicepreședintele iranian, Moahammad Reza Aref, care va organiza funeraliile, a descris ceremonia drept „cel mai important eveniment al secolulului”. Funeraliile încep sâmbătă și se vor termina joia viitoare, odată cu înmormântarea lui Khamenei, informează The Guardian, citat de Antena 3 CNN.

Funeraliile lui Khamenei sunt considerate a fi evenimentul cu cea mai mare participare populară din Iran, de la revoluția islamică din 1979.

CNN notează că organizarea acestor funeralii reprezintă un „mesaj de sfidare” al Teheranului față de SUA. La eveniment au fost mobilizați angajați guvernamentali, din sistemul de sănătate, universități, sindicate, pompieri, militari și inclusiv grupuri religioase speciale „de doliu”, care vor ghida milioanele de „pelerini” care urmează a fi transportați atât în Iran, cât și în Irak la lăcașurile speciale de cult din aceste țări (în Irak, musulmanii șiiți – religia oficială a statului islamic iranian – reprezintă cel mai numeros grup religios).

Trupul lui Khamenei va fi purtat astfel inclusiv în orașele irakiene cu populație majoritar șiită Karbala și Najaf,

Funeraliile lui Khamenei vor începe oficial sâmbătă, 4 iulie, aceeași zi în care SUA aniversează 250 de ani de la declararea independenței.

Luni va fi organizată o procesiune de 10 kilometri în centrul capitalei Teheran, unde primarul Alireza Zakani a spus că va fi organizată „cea mai mare adunare din istoria orașului”, eveniment la care sunt estimați a participa 20 de milioane de oameni.

Marți, trupul lui Khamenei va fi dus în Qom, pe o caniculă de 40 de grade. Miercuri, procesiunea va ajunge în Irak, la Karbala și Najaf, iar joi, 9 iulie, va avea loc înmormântarea propriu-zisă, la Mashhad, localitatea natală a lui Khamenei.

Iranul a publicat primele imagini cu sicriul în care se află trupul liderului suprem ucis, ayatollahul Ali Khamenei, înaintea funeraliilor care se vor desfășura pe parcursul mai multor zile. Președintele iranian, Masoud Pezeshkian, le-a cerut iranienilor să participe „în număr mare”, în timp ce un general iranian a avertizat SUA și Israelul să nu lanseze atacuri în timpul procesiunii funerare, relatează CNN.

Negociatorii iranieni au plecat din Doha, iar regimul iranian și-a suspendat demersurile diplomatice înaintea funeraliilor. Qatarul a transmis că discuțiile prin intermediari dintre SUA și Iran au înregistrat „progrese pozitive”.

O înregistrare video publicată de Fars arată sicriul, acoperit cu drapelul Iranului, purtat prin mulțime spre locul ceremoniei.

Iranul a transmis joi un avertisment către Statele Unite și Israel, cărora le-a cerut să nu lanseze noi atacuri, în timp ce țara se pregătește pentru funeraliile de stat ale fostului conducător suprem, ayatollahul Ali Khamenei, care a fost ucis în atacurile aeriene din prima zi a războiului. Un oficial de la Teheran a declarat că orice atac va atrage o „ripostă dură”.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
16 Aug. 2026, 10:47
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
16 Aug. 2026, 10:47 // Slider //  Ana Panaguța

Rusia a anunțat duminica aceasta că Ucraina a lansat un atac cu drone la scară largă peste noapte, peste 600 de drone având ca țintă Moscova, în timp ce Kievul a fost atacat de armata rusă cu o rachetă balistică, informează Agerpres.

Autoritățile din ambele țări au raportat un total de șase decese peste noapte: trei în regiunea rusă Rostov (sud-vest) și trei în Ucraina, între care două în regiunea Zaporojie (sud) și unul în Krivoi Rog (centru), potrivit AFP.

Primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a declarat că 201 dintre drone au fost distruse de apărarea antiaeriană din regiunea Moscovei, în timp ce majoritatea au fost interceptate înainte de a ajunge în regiune.

El a adăugat că trei persoane au fost rănite în atacuri, dar nu a oferit informații despre posibilele pagube.

Cotidianul Kyiv Independent a relatat că forțele ucrainene au vizat un depozit aparținând gigantului rus de retail online Wildberries și situri industriale în orașe din regiune. Flăcările au cuprins depozitul, iar imaginile de la fața locului arată un incendiu de amploare. Depozitul are o suprafață de peste 200.000 de metri pătrați și este cel mai mare centru logistic al companiei Wildberries.

Autoritățile ucrainene au raportat anterior că Rusia a lansat un nou atac cu rachete balistice peste noapte asupra Kievului.

Primarul Vitali Kliciko a declarat că s-au auzit explozii în capitala Ucrainei și i-a îndemnat pe locuitori să rămână în adăposturi în timp ce echipajele de urgență erau desfășurate la fața locului.

Au fost raportate incendii în mai multe locuri, a scris Kliciko pe Telegram.

Administrația militară a Kievului a anunțat că atacul a făcut trei răniți.

Armata ucraineană a anunțat că în alte părți ale țării, între care în orașele Kremenciuk și Krivoi Rog, au fost înregistrate atacuri cu rachete, bombe ghidate cu planare și drone.

Declarațiile ambelor părți nu au putut fi verificate independent.

Ucraina luptă împotriva invaziei la scară largă a Rusiei de mai bine de patru ani. Kievul a avertizat în repetate rânduri cu privire la diminuarea stocurilor de rachete interceptoare pentru sistemele sale de apărare antiaeriană Patriot, care sunt utilizate pentru a se apăra împotriva atacurilor cu rachete balistice.

În ultimele luni, atacurile aeriene s-au intensificat de ambele părți ale frontului, la patru ani și jumătate de la invazia la scară largă a Ucrainei de către Rusia, în ceea ce a devenit cel mai sângeros conflict din Europa de la al Doilea Război Mondial încoace, remarcă AFP.

Conform unui raport al Misiunii ONU de Monitorizare a Drepturilor Omului în Ucraina (HRMU), luna trecută a fost cea mai sângeroasă pentru civilii din Ucraina din mai 2022, cu 437 de morți și 2.610 răniți.

Capitala Ucrainei a suferit pierderi deosebit de mari, cu cel puțin 54 de morți și 202 răniți. Forțele ruse au lansat în mod repetat bombardamente masive asupra Kievului, folosind rachete balistice și de croazieră.

La începutul lunii august, într-o serie de atacuri asupra orașului și-au pierdut viața cel puțin 17 persoane la Kiev și în regiunea înconjurătoare, dar Ucraina, confruntându-se cu o lipsă de interceptoare, nu a reușit să doboare nicio rachetă rusească.

De la începutul anului, agenția ONU a înregistrat 12.477 de victime civile (1.839 de morți și 10.638 de răniți), o creștere de 44% față de aceeași perioadă a anului trecut și mai mult decât dublu față de bilanțul înregistrat în 2024.

 

 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking