Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, este invitatul emisiunii Rezoomat

19 Aug. 2026, 11:11
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
19 Aug. 2026, 11:11 // Actualitate //  Realitatea.md

În această seară, de la ora 20:00, vă invităm să urmăriți o nouă ediție a emisiunii Rezoomat”, moderată de jurnalista Ileana Pîrgaru. Invitatul ediției este ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

În timpul emisiunii vor fi analizate cele mai importante subiecte de actualitate printre care:

  • Hotărârea ANRE privind majorarea tarifului la gaz până la 20,30 lei
  • Propunerile privind revenirea la gazul de la Gazprom
  • TVA pentru resursele energetice
  • Compensații la energie
  • Majorarea tarifului la energia electrică
  • Scenariul producerii energiei electrice la Centrala de la Cuciurgan
  • Disponibilitatea stocurilor de carburanți
  • Introducerea taxei de 48 bani per litru de motorină și benzină

Emisiunea va fi transmisă în direct la Realitatea TV și pe platformele www.realitatea.md și www.rlive.md

Cu o acoperire națională de 84%, Realitatea TV transmite emisiunea în direct pe toate rețelele de cablu și IPTV din Republica Moldova, fiind inclus în lista Must Carry.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 14:58
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
19 Aug. 2026, 14:58 // Societate //  Valentina Buza

Necesarul de energie electrică al Republicii Moldova pentru miercuri, 19 august, este acoperit integral din punct de vedere comercial. Energocom a rezervat volumele necesare pentru consumul din această zi și a achiziționat în total 10.064 MWh de energie electrică.

Din volumul total, 22,30% provin din surse regenerabile locale, 75,33% din contracte bilaterale de import, 1,11% de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM), iar 1,26% de la centralele electrice de termoficare (CET-uri).

Energocom precizează că, deși necesarul pentru această zi este acoperit, situația de pe piața regională rămâne dificilă. Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!