Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Prima întrevedere a Maiei Sandu, la Adunarea Generală a ONU. Iată cu cine a discutat

21 Sept. 2021, 22:38
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
21 Sept. 2021, 22:38 // Actualitate //  Realitatea.md

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în prima zi de participare la Adunarea Generală a ONU, a avut o primă întrevedere bilaterală, informează Realitatea.md.

Șefa statului s-a întâlnit cu președintele Confederației Elvețiene, Guy Parmelin, cu care a discutat despre avansarea colaborării dintre țările noastre în domenii de interes comun.

Am convenit să sporim relațiile comercial-economice moldo-elvețiene. Totodată, am discutat să intensificăm negocierile privind acordul de liber schimb cu țările EFTA.

Am remarcat, în context, programele de dezvoltare realizate cu sprijinul Elveției în țara noastră, în domenii precum aprovizionarea cu apă, educație, sănătate, migrație și altele. I-am mulțumit domnului Președinte pentru ajutorul generos oferit de Elveția pentru sprijinirea luptei cu pandemia din țara noastră, direct, dar și prin intermediul Organizației Mondiale a Sănătății și a platformei COVAX.

Elveția este un partener de încredere, și cu care dorim să dezvoltăm relații strânse și în continuare. L-am invitat pe domnul Parmelin să viziteze Republica Moldova atunci când îi va permite agenda”, se menționează într-o declarație publică a președintei Maia Sandu.

Menționăm, că în aceste zile are loc sesiunea a 76-a a Adunării Generale a ONU, la care participă majoritatea liderilor țărilor lumii. Din partea Republicii Moldova este prezentă președinta Maia Sandu și ministrul de Externe, Nicu Popescu. Principalele subiecte discutate sunt: lupta mondială contra Covid-19, războaiele din diverse regiuni, atacurile cibernetice și modificările climaterice.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 13:40
 // Categoria: Societate // Autor:  Daniela Baranovschi
25 Aug. 2026, 13:40 // Societate //  Daniela Baranovschi

Membrii Consiliului de supraveghere al GRT „Gagauziya Radio Televizionu” vor fi selectați prin concurs organizat de Consiliul Audiovizualului, iar activitatea furnizorului public regional de servicii media din Găgăuzia va fi reglementată direct în Codul serviciilor media audiovizuale. Prevederile se regăsesc într-un proiect de lege aprobat de Parlament în prima lectură, care mai propune majorarea cotei de conținut în limba română și noi reguli pentru serviciile media, transmite IPN.

Proiectul prevede un nou capitol dedicat „furnizorului public regional de servicii media”, prin care sunt reglementate statutul, misiunea, conducerea, finanțarea și activitatea acestuia. Potrivit documentului, directorul furnizorului public regional ar urma să fie numit prin concurs de Consiliul de supraveghere regional. Totodată, este prevăzută constituire unui Consiliu de supraveghere regional și a unui Comitet managerial regional.

Deputații din opoziție au criticat proiectul, contestând în special prevederile referitoare la reorganizarea furnizorului public regional de servicii media și la modul în care urmează să fie stabilite organele de conducere ale acestuia.

Aceste prevederi sunt contestate și de Adunarea Populară a Găgăuziei. În avizul APG, aceștia cer excluderea integrală a punctului 24 din articolul I al proiectului, care introduce noul capitol privind furnizorul public regional.

APG susține că proiectul înlătură autoritățile autonomiei de la formarea organelor de conducere ale GRT. Potrivit avizului, Adunarea Populară nu ar mai avea atribuții privind formarea, numirea sau revocarea conducerii radiodifuzorului, deși aceasta este fondatorul instituției și asigură, prin bugetul autonomiei, finanțarea acesteia.

O altă obiecție ține de criteriile pentru conducerea GRT. Autoritățile din regiunea autonomă susțin că proiectul creează o contradicție: pe de o parte, obligă radiodifuzorul public regional să asigure cel puțin 50% din producția proprie într-o limbă a minorității, iar pe de altă parte, prevede pentru director și membrii Consiliului de supraveghere doar cunoașterea limbii române, fără o cerință privind limba găgăuză.

Adunarea Populară consideră că lipsa acestor cerințe nu ține cont de specificul lingvistic și cultural al Găgăuziei și de misiunea GRT de păstrare și dezvoltare a limbii și culturii găgăuze.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!