Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Focus Ion Sapdaru şi o retrospectivă Lucian Bratu, la ZFR Chişinău

22 Sept. 2021, 11:39
 // Categoria: Life // Autor:  Realitatea.md
22 Sept. 2021, 11:39 // Life //  Realitatea.md

Un focus de trei filme dedicat actorului român de origine basarabeană Ion Sapdaru, două pelicule clasice ale regizorului Lucian Bratu, un film pentru copii şi mai multe scurtmetraje studenţeşti din arhiva UNATC completează programul celei de-a şaptea ediţii a Zilelor Filmului Românesc la Chişinău, care va avea loc între 7 şi 10 octombrie.

Ion Sapdaru, unul din actorii reprezentantativi ai Noului Cinema Românesc, va fi invitatul special al ediţiei din acest an a ZFR Chişinău, care revine la Cinema Odeon, cu proiecţii cu intrare liberă.

ZFR îi dedică lui Ion Sapdaru un focus de trei fime. În „Berliner” (2020, regia Marian Crişan), care va fi proiectat la gala de deschidere, actorul joacă un politician pe care campania electorală îl prinde blocat într-un orăşel de provincie, unde este găzduit de un localnic.

Celelalte titluri din secţiunea Focus sunt două filme clasice ale Noului Val, premiate la Festivalul de la Cannes. În filmul care l-a făcut cunoscut în cinematografia română, „A fost sau n-a fost?” (2006), debutul regizorului Corneliu Porumboiu, Ion Sapdaru interpretează un profesor de istorie din Vaslui, care este invitat, alături de un pensionar, într-o emisiune a unei televiziuni locale pentru a răspunde unei întrebări esenţiale: A fost sau n-a fost Revoluţie în oraşul lor? Pentru acest rol, actorul a fost premiat la Gala Gopo.

În „California Dreamin` (Nesfârşit)” (2007), al regretatului regizor Cristian Nemescu, Ion Sapdaru joacă un primar dintr-un sat unde, în timpul războiului din 1999 din fosta Iugoslavie, şeful de gară opreşte un tren NATO cu echipament militar păzit de soldați americani, care traversează România fără acte de transport, dar având aprobarea verbală a guvernului român.

Născut în 1961 la Doroţkaia, în Republica Moldova, Ion Sapdaru este actor, regizor de teatru şi dramaturg. A absolvit în 1983 Institutul de Teatru de la Chişinău, apoi, în 1989, VGIK din Moscova. Este stabilit de mai mulţi ani la Iaşi, unde are o bogată activitate teatrală la Teatrul Naţional, cât şi o activitate didactică. S-a afirmat pe marele ecran în special în filme semnate de regizori ai Noului Cinema Românesc, cum ar fi Corneliu Porumboiu, Cristian Nemescu, Cristian Mungiu sau Radu Muntean. Filmografia sa cuprinde până acum peste 30 de titluri.

O altă secţiune tradiţională a ZFR este Retro, dedicată filmelor clasice din cinematografia română. Ediţia din acest an îi aduce un omagiu regizorului Lucian Bratu (1924-1998), prin includerea în program a celor mai importante două filme ale sale, „Un film cu o fată fermecătoare” (1966), care o are în rolul central pe Margareta Pâslaru, şi „Angela merge mai departe” (1981), unde interpreta principală este Dorina Lazăr.

„Un film cu o fată fermecătoare”, o peliculă emblematică a anilor `60, are în prim-plan o tânără care a picat examenul la teatru şi îşi foloseşte farmecul personal pentru a dovedi că poate fi actriţă. Astfel, ea încearcă să se apropie de mai mulţi bărbaţi: un regizor de filme publicitare, un inginer descoperit la întâmplare în cartea de telefon şi un regizor secund.

Despărțită de un soț alcoolic și violent, protagonista din „Angela merge mai departe” este o șoferiță de taxi care duce o existență banală şi ale cărei puține evenimente țin de relația cu oamenii care i se urcă în mașină, în calitate de clienți. La un moment dat, ea întâlnește un muncitor petrolist, venit în Bucureşti, pentru specializare. Cei doi se căsătoresc, deși bărbatul urmează să plece pentru trei ani în India, la lucru, iar Angela nu-l poate urma.

Din program nu putea lipsi o proiecţie dedicată copiilor. Micii cinefili, dar şi părinţii lor vor putea vedea „Străjerii” (2018, r. Liviu Mărghidan), un film de aventuri despre peripeţiile unor copii aflaţi în vacanţă într-o tabără.

ZFR continuă în acest an şi parteneriatul de tradiţie cu Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” din Bucureşti, prin proiectarea la AMTAP a două calupuri de scurtmetraje din istoria UNATC, restaurate în cadrul unui proiect recent, intitulat „Arhiva activă”. Studenţii de la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice din Chişinău, dar şi publicul larg vor avea şansa să descopere scurtmetraje studenţeşti din perioada `60-`80, unele fiind realizate de mari regizori precum Mircea Daneliuc, Dan Piţa, Radu Gabrea sau Mircea Veroiu.

Mai multe informații sunt disponibile pe pagina de Facebook a Zilelor Filmului Românesc la Chișinău.

Proiecţiile se vor desfăşura cu respectarea regulilor de protecţie sanitară impuse de autorităţi.

Zilele Filmului Românesc la Chișinău sunt un eveniment organizat de Asociaţia Cineaştilor Independenţi „Alternative Cinema” din Republica Moldova și casa de producţie Rova Film din România.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 18:21
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
21 Aug. 2026, 18:21 // Slider //  Daniela Baranovschi

Premierul Vasile Tofan a declarat pentru anul 2025 venituri în valoare de peste 906.000 de dolari, doar din sursele în care veniturile sunt indicate în această valută. Cea mai mare parte a banilor provine din salariul și bonusul de performanță de la Horizon Capital, dar declarația de avere arată și investiții financiare de milioane, mai multe proprietăți și un Mercedes-Benz GLS 350 d evaluat la 106.000 de euro.

Potrivit declarației depuse la numirea în funcția de prim-ministru, Tofan a primit în 2025 un salariu de 300.000 de dolari de la Horizon Capital și un bonus de performanță de 317.680 de dolari. Totodată, de la MAIB a încasat 768.768 de lei drept compensație pentru activitatea în Consiliul de administrație.

Premierul a mai declarat 163.188,65 de dolari din câștiguri realizate, dividende și dobânzi prin Interactive Brokers, 5.001 de dolari din investiții prin Revolut și 3.536 de dolari din distribuția unui fond de investiții.

Din dobânzi și alte venituri financiare, Tofan a indicat 25.875,60 de dolari de la Independent Trust Media, 3.518,17 dolari de la Wise și 1.514 dolari dobândă aferentă unui împrumut acordat companiei OddSystems Inc. În declarație mai apare un venit de 356.182 de grivne, indicat drept dobândă estimată pentru anul 2025.

O altă sursă importantă de venit au fost proprietățile imobiliare. Tofan a declarat venituri din chirii pentru mai multe apartamente și locuri de parcare, în valoare totală de 99.600 de dolari.

Are milioane în conturi și investiții

Declarația arată că premierul deține active financiare consistente în mai multe țări. La Interactive Brokers figurează fonduri de investiții în valoare de 2.117.769,98 de dolari, iar la Wise are 3.236.314 de dolari.

La BT Capital Partners din România sunt declarate fonduri în valoare de 17.444.455 de lei. Alte active includ 137.451 de dolari la One Way Ventures Fund I, 126.724,59 de dolari la Revolut și 20.459 de dolari la One Way Ventures Fund III.

Tofan mai are conturi în dolari la Sense Bank din Ucraina – 14.270,89 de dolari –, Harvard University Employees Credit Union – 12.500 de dolari –, Banca Transilvania – 17.874 de dolari –, precum și mai multe conturi și investiții în euro și lei românești.

Mai multe apartamente și terenuri

În declarație sunt indicate mai multe apartamente, case și alte construcții, inclusiv imobile din Ucraina. Printre acestea se numără un apartament de 86,4 metri pătrați, dobândit în 2022, cu o valoare declarată de 7.078.000 de grivne, precum și unul de 79,6 metri pătrați, evaluat la 5.524.565 de grivne.

Premierul mai declară un apartament de 63,9 metri pătrați, evaluat la 4.060.342 de grivne, unul de 140,6 metri pătrați – 4.820.463 de grivne –, dar și alte apartamente și construcții.

În 2021, Tofan a dobândit împreună cu Ecaterina Demcenco, soția sa, o casă de 141 de metri pătrați. Valoarea declarată a construcției este de 142.702,59 euro. În document se precizează că pentru teren și casă a fost achitat în total prețul de 180.220 de euro.

În declarație apar și terenuri, inclusiv două loturi agricole dobândite în 2023, unul evaluat la 1.604.400 de grivne, iar altul la 8.383.008,40 de grivne.

Mercedes de 106.000 de euro

La capitolul automobile, Vasile Tofan declară un Mercedes-Benz GLS 350 d 4MATIC, fabricat în 2022 și dobândit în același an. Valoarea indicată în declarație este de 106.000 de euro.

Premierul mai declară un Volvo XC60 fabricat în 2012, asupra căruia are drept de uz, evaluat la 18.000 de euro. În declarație mai figurează un Toyota Auris fabricat în 2011, evaluat la 6.000 de euro.

Vasile Tofan a fost numit în fruntea Guvernului Republicii Moldova la 22 iulie, după ce fostul premier Alexandru Munteanu, a demisionat la începutul lunii iulie.

Declaratie Vasile Tofan by Realitatea.md

 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!