Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Blocaje la frontiere! Ucrainenii fug de beznă, frig și război: „Am un bebeluș de 9 luni…”

27 Nov. 2022, 09:05
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
27 Nov. 2022, 09:05 // Actualitate //  Realitatea.md

Rămași în beznă, în frig și sub amenințarea permanentă a bombelor lui Putin, ucrainenii încep din nou să plece către țările vecine. Numărul celor care vin în România crește de la o zi la alta. În numai 24 de ore au intrat în țară aproape 8.300 de ucraineni, în condițiile în care trecerea frontierei e dificilă. Sistemele de la vamă sunt deseori blocate de pene de curent. Din același motiv, pe sensul de ieșire sunt cozi kilometrice de TIR-uri care așteaptă să treacă de controlul vamal, transmite presa de peste Prut.

Coloana de TIR-uri se întinde pe mai mult de 3 kilometri, la Isaccea, în județul Tulcea. Oficial, poliția de frontieră anunță un timp de așteptare de 90 de minute. Unii șoferi spun însă că stau de câteva zile.

Reporter: De câte zile stați?
Șofer: Șase! Cinci și mai stau încă una.

Bacurile care duc peste Dunăre camioane se întorc din Ucraina pline cu refugiați. Oamenii pleacă speriați de perspectiva de a petrece o iarnă în frig, fără lumină și apă în locuințe.

Tatiana: E o problemă mare! Nu avem curent de două zile. Nu avem curent, nu avem apă.
Reporter: Unde mergi?
Tatiana: Tulcea.
Reporter: Vrei să stai acolo?
Tatiana: Da!
Alexandra: Am avut curent doar patru ore în ultimele două zile. Am un bebeluș de 9 luni și am luat-o pe mama, pe bebeluș și mergem în Bulgaria. Fără curent, fără apă și o casă foarte rece. Este foarte dificil să cumpăr un generator.

Andrei Ene, purtător de cuvânt al Gărzii de Coastă Constanța din România, a declarat că, „în ultimele 24 de ore au intrat prin PTF Isaccea, în România, aproximativ 180 de vehicule cu 830 de pers. Și au ieșit aproximativ 740 de persoane folosind 210 autovehicule”.

La Siret, în județul Suceava, timpul de așteptare la ieșirea din țară, pentru camioane, anunțat de Poliția de Frontieră a țării vecine este de peste 300 de minute.

Cel mai mult așteaptă șoferii camioanelor care ajung la Giurgiulești, la granița cu Republica Moldova. Acolo, timpul a ajuns la 600 de minute.

Între timp, Poliția de Frontieră a Republicii Moldova a anunțat că șase puncte de trecere și-au sistat activitatea, din cauza lipsei energiei electrice în Ucraina.

„Îndemnăm călătorii să prezinte înțelegere și, din timp, să opteze pentru punctele de trecere a frontierei din proximitate”, este rugămintea Poliției de Frontieră.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 15:54
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
21 Aug. 2026, 15:54 // Slider //  Daniela Baranovschi

O defecțiune a fost identificată la unul dintre transformatoarele de curent de la Stația Electrică Chișinău, parte a proiectului Liniei Electrice Vulcănești–Chișinău. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, care spune că punerea în exploatare comercială a liniei va fi amânată până la remedierea problemei și finalizarea testelor.

Echipamentul defect a fost trimis la fabrica producătorului din Spania pentru verificări și reparații. Potrivit ministrului, acestea vor dura câteva săptămâni.

Defecțiunea nu afectează infrastructura de bază a stației, însă transformatorul asigură legătura cu rețeaua de 330 kV, iar fără acesta linia nu poate fi energizată integral și exploatată comercial.

 

„Nerespectarea angajamentelor asumate și a termenelor pentru darea în exploatare a proiectului comunicate de contractor este inadmisibilă”, a declarat Dorin Junghietu.

Ministrul a cerut contractorului să accelereze lucrările și să remedieze problema cât mai rapid.

Linia Vulcănești–Chișinău are 157 de kilometri și traversează 35 de localități din opt raioane. Aceasta va putea transporta până la 630 MVA și va permite importul de energie din România și de pe alte piețe europene fără tranzitarea regiunii transnistrene.

Proiectul este finanțat de Grupul Băncii Mondiale și are o valoare de 61 de milioane de euro, dintre care aproximativ 27 de milioane de euro sunt destinate construcției liniei.

Potrivit declarațiilor premierului Vasile Tofan, linia urma să fie dată în exploatare pe 27 august, de Ziua Independenței Republicii Moldova.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!