Prima conferință privind securitatea la Marea Neagră va fi organizată la București. Evenimentul urmează să se desfășoare în aprilie.
Dezvăluirile au fost făcute înainte de Consiliul șefilor diplomațiilor UE de Bogdan Aurescu. Ministrul român de Externe a menționat că urmează să își informeze colegii despre eveniment.
„România și Ucraina vor organiza în aprilie, în comun, prima Conferință la Nivel Înalt privind Securitatea Mării Negre în cadrul Platformei Internaționale Crimeea. Va fi organizată la București și va fi o ocazie foarte importantă pentru a ne baza lecțiile învățate după război și pentru a vedea ce putem face pentru a avea o regiune mai sigură a Mării Negre în viitor”, declară Aurescu.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Aurescu a reiterat că va aborda subiectul sprijinului care urmează să fie acordat Republicii Moldova de către Uniunea Europeană. „Trebuie să continuăm sprijinul pentru procesul de reformă către integrarea europeană a țării. Trebuie să continuăm eforturile de stabilire a misiunii civile a UE. cu accent pe sectorul de securitate din Republica Moldova”, a mai spus oficialul român.
În opinia șefului diplomației de la București, persoanele care merg împotriva statului de drept în Republica Moldova și încalcă ordinea constituțională trebuie sancționate. Anterior, MAE român informa că administrația de peste Prut lucrează deja pentru realizarea acestui scop.