Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Chișinăul rămâne aproape în beznă. Autoritățile vin cu precizări în privința iluminatului decorativ din oraș

31 Dec. 2024, 12:16
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Cătălina Boico
31 Dec. 2024, 12:16 // Actualitate //  Cătălina Boico

În noaptea de 1 ianuarie spre 2 ianuarie 2025, iluminatul decorativ și cel de pe clădiri va fi deconectat. Despre asta anunță primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, care face referire la decizia Comisiei pentru Situații Excepționale. Într-un mesaj publicat pe rețele, edilul scrie că vor rămâne conectate beculețele decorative de pe Pomul de Crăciun din PMAN și din Scuarul Catedralei, până la data de 14 ianuarie 2025.

„Acestea vor fi aprinse odată cu iluminatul stradal și vor rămâne conectate până la ora 23:30. Am luat această decizie deoarece agenții economici au acceptat să participe la Târgul de Crăciun, iar noi ne onorăm angajamentele. Oamenii au făcut anumite cheltuieli”, se arată în mesaj.

Totuși, autoritățile anunță că în noaptea dintre ani, 31 decembrie 2024– 1 ianuarie 2025, „toate decorațiunile vor rămâne conectate în capitală, ținând cont că acestea trebuie deconectate manual de către specialiști din mai multe locații, ceea ce ar fi dificil de realizat chiar în seara de Revelion”.

„Dau aceste detalii în cazul în care se va încerca să fie făcute manipulări în societate. Această decizie este la prima etapă, iar despre acțiunile viitoare vom informa pe etape. Sperăm că nu vor fi întreprinse acțiuni intenționate în seara de Revelion dar și în alte zile, fără a fi informați prealabil cetățenii, pentru că iar se va da vina pe cineva”, mai adaugă edilul.

Ceban sugerează că autoritățile centrale nu au oferit indicații clare cu privire la orele în care va fi deconectată energia electrică în țară și cum vor lucra semafoarele din oraș. Mai mult, nu au fost purtate discuții nici pe marginea transportului public care circulă doar pe energie electrică, cum vor activa spitalele, policlinicile, întreprinderile strategice, școlile și grădinițe.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că din 16 decembrie 2024, timp de 60 de zile, Republica Moldova se va afla în stare de urgență în domeniul energetic, conform deciziei aprobate de deputați joi, 12 decembrie curent. Reprezentanții executivului menționează că declararea stării de urgență a fost necesară pentru că oferă posibilitatea aplicării imediate a unui șir de măsuri, prin intermediul Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE). Acestea vor avea drept scop prevenirea, diminuarea și lichidarea consecințelor situației care a provocat starea de urgență.

Republica Moldova – în stare de urgență în domeniul energetic, începând de astăzi

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 07:58
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
20 Aug. 2026, 07:58 // Slider //  Ursu Ana

O dronă a pătruns în spațiul aerian al României în noaptea de miercuri spre joi și s-a prăbușit într-o zonă nepopulată din județul Tulcea. Incidentul a fost detectat de autorități la ora 02:23, informează Ministerul Apărării Naționale de la București.

Pentru monitorizarea situației, două aeronave F-18 ale Forțelor Aeriene și Spațiale Spaniole au fost ridicate de la sol. Totodată, un elicopter IAR-330 SOCAT al Forțelor Aeriene Române a decolat pentru o misiune de cercetare aeriană.

Centrul Național Militar de Comandă a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, iar populația din zona vizată a fost avertizată printr-un mesaj RO-Alert, transmis la ora 03:20.

Un minut mai târziu, la 03:21, drona a pătruns în spațiul aerian al României.

La ora 03:24, echipajul elicopterului IAR-330 SOCAT a raportat că drona s-a prăbușit la aproximativ patru kilometri nord-est de localitatea Grindu, județul Tulcea, într-o zonă nepopulată. În urma impactului cu solul a izbucnit un incendiu, care s-a stins de la sine.

Autoritățile precizează că nu au fost raportate victime sau pagube materiale.

O echipă de militari se deplasează la locul impactului pentru securizarea zonei și efectuarea verificărilor necesare.

Alerta aeriană a fost ridicată la ora 03:52.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!