Curs valutar
  • EUR
    19.7092
    0.0558%
  • USD
    16.9658
    0.1762%
  • RUB
    0.2087
    0.1437%
  • RON
    3.8691
    0.0956%
  • UAH
    0.4087
    0%

Destinații europene de descoperit în 2025, înainte să fie invadate de turiști

25 Mai 2025, 11:29
 // Categoria: Life // Autor:  Realitatea.md
25 Mai 2025, 11:29 // Life //  Realitatea.md

Anul 2025 aduce noi oportunități de călătorie în Europa, cu destinații mai puțin cunoscute care câștigă popularitate. De la plajele însorite ale Mediteranei până la vârfurile maiestuoase ale Alpilor, există opțiuni pentru toate gusturile. Potrivit BBC, aceste locuri oferă experiențe autentice, departe de aglomerația marilor orașe turistice.

Puglia, Italia – O destinație în ascensiune. Regiunea Puglia din sudul Italiei a înregistrat o creștere semnificativă a turismului în ultimul an. Cu peste 15 milioane de înnoptări în 2024, această zonă devine tot mai atractivă pentru vizitatori.

„Călcâiul cizmei Italiei oferă o valoare incredibilă în comparație cu Coasta Amalfi, cu autentice masserie (ferme transformate în hoteluri) transformate în proprietăți de lux.”, spune Coco Tran, consilier de turism și fotograf din California, care cercetează și fotografiază Italia de ani de zile.

Puglia se mândrește cu o gastronomie bazată pe conceptul „slow food”, plaje spectaculoase și situri UNESCO precum Alberobello. În 2025, regiunea va găzdui Jubileul Puglia, un eveniment catolic important.

Coasta Alentejo, Portugalia – Frumusețe naturală și prețuri accesibile. Portugalia continuă să atragă turiști, iar coasta Alentejo devine o destinație tot mai căutată. Această regiune oferă plaje neatinse, podgorii renumite și prețuri mai accesibile decât alte zone din Europa.

„Amestecul de frumusețe a coastei, traseele incredibile pentru ciclism și prețurile accesibile în comparație cu multe alte locuri din Europa fac din această zonă o destinație ideală pentru cei care caută senzații tari”, spune Maria Elena Price de la ExperiencePlus! Bicycle Tours.

Orasul Évora, inclus în patrimoniul UNESCO, atrage pasionații de istorie, în timp ce Zambujeira do Mar oferă una dintre cele mai frumoase plaje din țară.

Andermatt-Sedrun-Disentis, Elveția – Paradisul sporturilor de iarnă. Aceste trei stațiuni interconectate oferă 180 km de pârtii de schi și se pregătesc pentru îmbunătățiri majore în 2025. Cu investiții de 110 milioane de franci elvețieni, zona promite să devină o destinație de top pentru sporturile de iarnă.

În afara sezonului de schi, turiștii pot explora regiunea cu trenul Glacier Express, pot face drumeții la Lago di Tom sau pot merge cu bicicleta prin Alpii Uri.

Cap d’Antibes, Riviera Franceză – O sărbătoare culturală. În 2025 se împlinesc 100 de ani de la sosirea lui F. Scott Fitzgerald pe Coasta de Azur, un eveniment care marchează importanța culturală a regiunii. Hotelul Belles Rives, unde a locuit scriitorul, organizează o serie de evenimente speciale.

„Centenarul sosirii lui Fitzgerald face ca acest hotel legendar să fie mai relevant ca niciodată.”, spune Andria Mitsakos, fondatoarea AMPR, care reprezintă proprietatea. Vizitatorii pot participa la Festivalul Internațional de Jazz Juan-les-Pins în iulie.

Slovenia. Cu Nova Gorica desemnată Capitală Europeană a Culturii pentru 2025, Slovenia se profilează ca o destinație atractivă, oferind peisaje spectaculoase și experiențe culturale bogate.

„Slovenia este o țară mică, dar puternică.”, spune James Montie, director de sucursală la Fox World Travel, care a observat o cerere crescândă pentru destinații mai puțin cunoscute. Parcul Național Triglav, Lacul Bled și Peștera Postojna sunt doar câteva dintre atracțiile naturale ale țării.

Peloponez, Grecia – Dincolo de insulele cunoscute. În timp ce insulele grecești rămân populare, peninsula Peloponez câștigă teren în 2025. Grecia investește în infrastructură și agroturism durabil în regiune.

„Departe de agitația insulelor Ciclade, Mani este secretul cel mai bine păstrat al Greciei”, spune Mitsakos, care locuiește în Grecia și reprezintă un hotel boutique din Mani. Vizitatorii pot explora sate tradiționale, plaje neatinse și situri istorice precum Olympia.

Paris, Franța – Reînnoită după Jocurile Olimpice. După agitația Jocurilor Olimpice din 2024, Parisul se pregătește pentru un 2025 mai liniștit. Sistemul de transport public a fost simplificat, facilitând explorarea orașului.

Paul Holinaty, specialist în călătorii în Europa Centrală și de Nord la Goway, recomandă vizitarea cartierelor de pe malul stâng al Senei: „Saint Germain des Prés și grădinile Luxemburg sunt destul de aproape de principalele obiective turistice, dar sunt ascunse într-un loc frumos, unde încă puteți găsi brutării autentice, magazine locale și o cultură a cafenelelor uimitoare.”

Coasta de vest a Suediei – O alternativă răcoroasă. Suedia câștigă popularitate datorită tendinței „coolcation”, oferind o alternativă temperată la căldura din sudul Europei. Coasta de vest, cu insulele sale de granit și fructele de mare proaspete, atrage tot mai mulți vizitatori.

Göteborg, recent distins cu EU’s Mission Label pentru planurile sale de sustenabilitate, este un punct de plecare ideal pentru explorarea regiunii.

Albania – O destinație mediteraneană emergentă. Albania a înregistrat un număr record de 11,7 milioane de vizitatori în 2024, devenind rapid o destinație populară în Mediterana. „Albania câștigă rapid recunoaștere pentru amestecul său de istorie, coastă nealterată și scena gastronomică și vinicolă emergentă.”, spune Denison.

Orasul Gjirokastër, inclus în patrimoniul UNESCO, plajele Rivierei Albaneze și podgoriile din Berat sunt doar câteva dintre atracțiile țării.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

Plăți SEPA cu ZERO comision, doar la Victoriabank
Plăți SEPA cu ZERO comision, doar la Victoriabank
OTP Bank S.A. intră oficial în SEPA. Beneficiază de plăți rapide și avantajoase în EUR
OTP Bank S.A. intră oficial în SEPA. Beneficiază de plăți rapide și avantajoase în EUR
Apple Pay, disponibil pentru clienții e-commerce ai Victoriabank
Apple Pay, disponibil pentru clienții e-commerce ai Victoriabank
Victoriabank finalizează achiziția Microinvest
Victoriabank finalizează achiziția Microinvest
„IQ FEST” – Primul festival de jocuri intelectuale va avea loc la Chișinău
„IQ FEST” – Primul festival de jocuri intelectuale va avea loc la Chișinău
Asigură-ți progresul financiar. Deschide un depozit și poți câștiga un depozit PROGRESS de 10.000 sau 50.000 MDL!
Asigură-ți progresul financiar. Deschide un depozit și poți câștiga un depozit PROGRESS de 10.000 sau 50.000 MDL!
Show Must Go ON la Castel Mimi cu vin tânăr, masterclass la făcut plăcinte, Zinaida Julea și Ansamblul Plăieșii
Show Must Go ON la Castel Mimi cu vin tânăr, masterclass la făcut plăcinte, Zinaida Julea și Ansamblul Plăieșii
Idei de acoperișuri pentru case moderne
Idei de acoperișuri pentru case moderne
10 Oct. 2025, 19:30
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
10 Oct. 2025, 19:30 // Politica //  Realitatea.md

Președintele PAS, Igor Grosu, este convins că formațiunea își va menține majoritatea parlamentară în viitorul Legislativ, după validarea scrutinului de către Curtea Constituțională. „Și în mandatul precedent, ne proroceau că într-o lună, că în trei, că în șase luni… Timpul trecea, nu puteau să rămână cu premoniția, într-un an, doi și tot așa au dat-o cu ghicitul cam patru ani”, a comentat politicianul pentru Agerpres, în contextul în care Dinu Plîngău și Stela Macari deja au anunțat că vor fi neafiliați, dar și pe fondul întrebărilor despre dacă nu vor putea să fie prezente personalitățile publice de pe listă, cum ar fi maestrul Nicolae Botgros sau sportiva Anastasia Nichita.

„Noi am demonstrat că suntem o echipă. Toți din echipă înțeleg că este un moment istoric, o oportunitate unică pentru Republica Moldova, este fereastra care are o dată limită, un an, o țintă, 2028, și toți înțeleg că trebuie să facem tot posibilul să ne mișcăm foarte repede în procesul de negociere ca în 2028 să fim cu temele făcute”, a declarat Igor Grosu.

În același interviu, și-a reiterat deschiderea pentru cooperare, nu și pentru o coaliție: „Noi avem confortul să guvernăm singuri. Dar, repet, și-am mai spus-o, suntem deschiși pentru cooperare. Dacă deputați, formațiuni politice și fracțiuni – pentru că urmează, că nu sunt validate rezultatele alegerilor, urmează Curtea Constituțională să spună ultimul cuvânt -, dacă vor dori să contribuie, să voteze legi și inițiative de legi, pentru că o să avem foarte mult de lucru, atât în procesul de aproximare a legislației, negociere, sperăm ca foarte curând să deschidem negocierile pe cele șase clustere, vom fi foarte bucuroși, dar, da, doar să fie sinceri, să nu fie mimată această deschidere, pentru că noi foarte repede o să ne dăm seama dacă e sinceră sau dacă este mimată”.

Anterior, politicianul a asigurat că echipa va găsi opțiuni în funcție de situație. În urma scrutinului parlamentar, PAS s-a ales cu 55 de mandate.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Cine sunt deputații PAS care s-ar putea regăsi în următorul Parlament

Plăți SEPA cu ZERO comision, doar la Victoriabank
Plăți SEPA cu ZERO comision, doar la Victoriabank
OTP Bank S.A. intră oficial în SEPA. Beneficiază de plăți rapide și avantajoase în EUR
OTP Bank S.A. intră oficial în SEPA. Beneficiază de plăți rapide și avantajoase în EUR
Apple Pay, disponibil pentru clienții e-commerce ai Victoriabank
Apple Pay, disponibil pentru clienții e-commerce ai Victoriabank
Victoriabank finalizează achiziția Microinvest
Victoriabank finalizează achiziția Microinvest
„IQ FEST” – Primul festival de jocuri intelectuale va avea loc la Chișinău
„IQ FEST” – Primul festival de jocuri intelectuale va avea loc la Chișinău
Asigură-ți progresul financiar. Deschide un depozit și poți câștiga un depozit PROGRESS de 10.000 sau 50.000 MDL!
Asigură-ți progresul financiar. Deschide un depozit și poți câștiga un depozit PROGRESS de 10.000 sau 50.000 MDL!
Show Must Go ON la Castel Mimi cu vin tânăr, masterclass la făcut plăcinte, Zinaida Julea și Ansamblul Plăieșii
Show Must Go ON la Castel Mimi cu vin tânăr, masterclass la făcut plăcinte, Zinaida Julea și Ansamblul Plăieșii
Idei de acoperișuri pentru case moderne
Idei de acoperișuri pentru case moderne
 
NO COMMENT | SUMMIT-UL EPC DE LA COPENHAGA
NO COMMENT | SUMMIT-UL EPC DE LA COPENHAGA
NO COMMENT | DECLARAȚIILE CANDIDAȚILOR LA ÎNCHIDEREA SECȚIILOR DE VOT
NO COMMENT | DECLARAȚIILE CANDIDAȚILOR LA ÎNCHIDEREA SECȚIILOR DE VOT
NO COMMENT | REPUBLICA MOLDOVA ÎȘI ALEGE PARLAMENTUL
NO COMMENT | REPUBLICA MOLDOVA ÎȘI ALEGE PARLAMENTUL
NO COMMENT | PENTRU CE VOTEAZĂ MOLDOVENII DIN DIASPORA?
NO COMMENT | PENTRU CE VOTEAZĂ MOLDOVENII DIN DIASPORA?
NO COMMENT | DECLARAȚIILE OFICIALILOR LA IEȘIREA DE LA VOT
NO COMMENT | DECLARAȚIILE OFICIALILOR LA IEȘIREA DE LA VOT
NO COMMENT | CUM AU VOTAT CANDIDAȚII ÎNSCRIȘI ÎN CURSA ELECTORALĂ
NO COMMENT | CUM AU VOTAT CANDIDAȚII ÎNSCRIȘI ÎN CURSA ELECTORALĂ