Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

DOC Doi noi magistrați la Curtea de Apel Chișinău. Sandu a semnat decretele de numire în funcție

26 Nov. 2021, 11:32
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
26 Nov. 2021, 11:32 // Actualitate //  Realitatea.md

Magistrații Sergiu Daguța și Boris Talpă au fost numiți în funcția de judecător la Curtea de Apel Chișinău. Un decret în acest sens a fost semnat de către președinta țării, Maia Sandu.

Decretul a fost promulgat de către șefa statului la data de 22 noiembrie curent, însă făcut public astăzi, 26 noiembrie.

Boris Talbă și-a început activitatea de magistrat la data de 31 ianuarie 2012. La 5 octombrie curent, plenul Consiliului Superior al Magistraturii a propus președintei Republicii Moldova numirea judecătorului Talpă Boris în funcția de judecător la Curtea de Apel Chișinău, înaintând proiectul decretului respectiv.

Sergiu Daguța a fost numit în funcția de magistrat la data de 26 noiembrie 2002. La fel ca și în cazul lui Boris Talpă, CSM a propus președintei numirea în funcția de judecător la Curtea de Apel Chișinău la data de 5 octombrie curent.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:44
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:44 // Slider //  Ana Panaguța

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a publicat în seara zilei de 18 august o fotografie de pe patul de spital, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală care a durat aproape șapte ore. Edilul a anunțat că, în prezent, starea sa este bună.

„După o intervenție chirurgicală de aproape 7 ore, vă comunic că, la această etapă, totul este bine”, a transmis Ceban într-o postare pe rețelele sociale.

Primarul le-a mulțumit medicilor care au efectuat intervenția, dar și tuturor celor care i-au transmis mesaje și gânduri bune în această perioadă.

Ceban a încheiat mesajul cu o urare de sănătate pentru toți, indiferent de opiniile pe care le au.

Anterior, primarul Capitalei anunțase că este internat într-o instituție medicală din Chișinău și că este monitorizat de medici. Acesta precizase că, după revenirea în țară, a fost internat inițial într-un spital municipal, iar ulterior a fost transferat, la recomandarea medicilor, într-o altă instituție medicală.

În perioada în care s-a aflat internat, Ion Ceban a susținut că și-a continuat activitatea de la distanță, participând la ședințe și menținând legătura cu colegii din cadrul municipalității.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, anunță că va fi supus unei intervenții chirurgicale: Mă întorc de urgență în țară

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!