Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Doi moldoveni, depistați la frontieră cu acte false. Încercau să ajungă în UE (FOTO)

09 Ian. 2021, 21:04
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
09 Ian. 2021, 21:04 // Societate //  Realitatea.md

Potrivit Poliției de Frontieră, ieri, la ora 17:55, în punctul de trecere a frontierei Giurgiulești-Galați, printre pasagerii microbuzului de pe ruta „Moldova-Germania” a fost identificat un cetățean moldovean de 21 de ani, care prezenta suspecții atât în comportament, cât și în declarații. Astfel, polițiștii de frontieră au acționat în baza analizei de risc și tânărul a fost supus unui control suplimentar.

Ca urmare, în portmoneul personal a fost depistat un permis de conducere, care ar fi emis de autoritățile române pe numele acestuia. În cadrul cercetării primare a actului, cu tehnica specială, s-a constatat că permisul nu este unul autentic, fiind prezente mai multe semne de contrafacere. Conaționalul a comunicat că intenționa să ajungă în Germania, unde și urma să folosească actul, neștiind că este falsificat.

Al doilea caz a fost constatat astăzi, la ora 02:15, în punctul de trecere a frontierei Cahul. La linia de control s-a apropiat un autoturism, condus de un bărbat de 28 de ani, cu dublă cetățenie (moldovenească și bulgărească). După identificarea acestuia, conform analizei de risc polițiștii de frontieră au luat decizia de a extinde verificările. În rezultat, tânărul a scos din portmoneu o carte de identitate, care ar fi eliberată de autoritățile bulgare pe numele unei persoane străine.

Din primele cercetări s-a stabilit că documentul este falsificat. La audieri, acesta a precizat că niște persoane necunoscute, care au aflat că pleacă în Germania, l-au rugat să transmită buletinul posesorului când va ajunge în țara de destinație. Cetățeanul și-a continuat călătoria, iar actul falsificat a fost ridicat și va fi transmis spre expertiză.

În ambele cazuri vor fi inițiate cercetări penale, conform art. 361 (al.1) al Codului Penal.

Foto: Poliția de Frontieră

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 21:08
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 21:08 // Slider //  Ana Panaguța

Datele a circa 1,2 milioane de persoane şi 200.000 de companii din Letonia au fost sustrase printr-un atac cibernetic masiv, au semnalat marţi, 18 august, autorităţile letone, informează Digi24.

Atacul a fost efectuat săptămâna trecută şi au fost sustrase date precum nume şi prenume, adrese, detalii privind plăţile şi numerele plăcuţelor de înmatriculare ale vehiculelor, a precizat Direcţia pentru siguranţa traficului rutier din Letonia (CSDD).

Această ţară, fostă republică sovietică acum membră a UE şi NATO, are o populaţie de aproximativ 1,9 milioane de locuitori.

Încă nu este clar cine se află în spatele atacului cibernetic.

Premierul leton Andris Kulbergs a declarat că nu poate fi exclusă efectuarea acestei operaţiuni dintr-o altă ţară. Autoritatea letonă de securitate cibernetică şi CSDD au avertizat că datele sustrase ar putea fi utilizate în mod abuziv. Premierul Kulbergs a dispus efectuarea de investigaţii şi a criticat CSDD pentru că l-a informat cu întârziere despre acest incident.

„Trebuie să spun că sunt neplăcut surprins de o anumită neglijenţă cu privire la securitatea IT care există în unele autorităţi de reglementare şi instituţii guvernamentale”, a spus şeful guvernului, care a amintit cu acest prilej de un atac cibernetic ce a vizat în luna iunie administraţia naţională forestieră.

Două „incidente cibernetice grave” într-o perioadă scurtă de timp sunt un semnal clar că se impun măsuri suplimentare de securitate, a mai remarcat premierul Andris Kulbergs. „Aceasta este acum pur şi simplu o chestiune de securitate naţională”, a insistat el.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!