La 23 ianuarie, secretarul de stat al SUA, Anthony Blinken, l-a sunat pe președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev. În cadrul convorbirii telefonice, Blinken și-a exprimat îngrijorarea cu privire la „situația actuală de pe drumul Lachin” din Azerbaidjan, notează presa locală.
Totodată, oficialul american și-a exprimat angajamentul SUA față de normalizarea relațiilor dintre Armenia și Azerbaidjan și sprijinul pentru negocierea unui tratat de pace.
Precizând că nu există nicio blocadă pe drumul Lachin-Khankendi, Aliyev a declarat din 12 Decembrie 2022 a fost asigurată circulația a aproximativ 980 de vehicule, dintre care peste 850 aparțin contingentului rus de menținere a păcii și peste 120 Comitetului Internațional al Crucii Roșii.
Președintele azer a mai adăugat că, prin intermediul Comitetului Internațional al Crucii Roșii, a fost asigurată transportarea din Karabah spre Armenia a aproximativ 90 de bolnavi și persoane care au nevoie de asistență medicală.
Aliyev a subliniat că toate acestea demonstrează că drumul Lachin-Khankendi nu este închis de Azerbaidjan.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Liderul de la Baku a menționat că exploatarea ilegală a zăcămintelor de minerale de pe teritoriile azere, unde sunt dislocate temporar contingentul rus de menținere a păcii, trebuie oprită, iar în zonă trebuie asigurată monitorizarea și inspectarea în permanență de Azerbaidjan.
Președintele Azerbaidjanului a declarat că drumul Lachin este folosit pentru transportarea ilegală de mine produse de Armenia în 2021.
Totodată, el a subliniat că Azerbaidjanul este angajat în procesul de pace și de normalizare a relațiilor dintre Armenia și Azerbaidjan. Potrivit lui, tratatul de pace care urmează să fie semnat între Armenia și Azerbaidjan ar trebui să cuprindă doar normalizarea relațiilor bilaterale în baza normelor și principiilor dreptului internațional și a celor cinci principii prezentate de Azerbaidjan.
De asemenea, președintele azer a menționat că drepturile și securitatea populației civile armene care locuiește în zona economică Karabah din Azerbaidjan vor fi asigurate în baza Constituției și a legislației Azerbaidjanului.
În cadrul convorbirii telefonice, a avut loc un schimb de opinii cu privire la chestiuni de interes comun.