Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Kievul reziliază contractul de închiriere a unui teren cu Ambasada Rusiei

21 Apr. 2023, 06:44
 // Categoria: În Lume // Autor:  Redacția Realitatea
21 Apr. 2023, 06:44 // În Lume //  Redacția Realitatea

Primarul Kievului, Vitali Klitschko, a declarat că orașul a reziliat contractul de închiriere a unui teren în capitală încheiat cu Ambasada Rusiei și dorește ca proprietatea să fie returnată statului ucrainean, potrivit Sky News.

Ucraina a rupt relațiile cu Rusia după ce aceasta a invadat-o în februarie anul trecut. Nu există diplomați ruși în clădirea ambasadei, care se află la vest de centrul orașului.

„Astăzi, consiliul municipal din Kiev a reziliat contractul de închiriere a terenului cu ambasada statului agresor – Rusia. De asemenea, a făcut apel la Cabinetul de Miniștri al Ucrainei în ceea ce privește returnarea proprietății „sediului diplomatic” al barbarilor ruși către statul ucrainean”, a declarat Klitschko.

În replică, agenția de știri rusă RIA a citat o sursă de la Moscova care a declarat că, dacă Ucraina naționalizează clădirea ambasadei, Kievul va pierde automat drepturile de proprietate asupra misiunilor sale diplomatice din Rusia.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 13:39
 // Categoria: Societate // Autor:  Vlada Ciorici
25 Aug. 2026, 13:39 // Societate //  Vlada Ciorici

Congresul Autorităților Locale din Moldova (CALM) a transmis o Adresare-Apel oficială, însoțită de o analiză juridică extinsă, autorităților, prin care denunță modul în care se desfășoară „amalgamarea normativă” a unităților administrativ-teritoriale.

Demersul vine în urma a zeci de sesizări primite de la primării membre ale CALM, care reclamă că au primit notificări unilaterale prin care li se impune includerea în anumite „clustere”, fără consultare, cu doar câteva zile la dispoziție pentru răspuns. CALM consideră termenul imposibil de respectat, întrucât legislația în vigoare prevede câteva etape ,convocarea consiliului local, consultare publică, avizare, care necesită mult mai mult timp.

Potrivit organizației, procesul afectează deopotrivă localitățile care au parcurs deja, cu bună-credință, etapa amalgamării voluntare potrivit Legii nr. 225/2023, dar și primăriile de sine stătătoare, care dispun de populație, bază fiscală și capacitate administrativă proprie. În ambele cazuri, localitățile primesc unități administrativ-teritoriale alipite fără oameni, fără bani și fără instituții, iar responsabilitatea rămâne integral pe umerii primăriilor existente.

„Primăriile au fost puse în fața unei alegeri care nu este o alegere: ori te amalgamezi «voluntar» și primești finanțare, ori ești amalgamat oricum și nu primești nimic. Condiționarea banilor publici de conformare contravine direct articolului 9 din Carta Europeană a Autonomiei Locale”, a precizat Viorel Furdui, director executiv al CALM.

Guvernul a reacționat ulterior, susținând că a comunicat transparent și consecvent despre etapele reformei administrației publice locale, atât despre amalgamarea voluntară, cât și despre etapa normativă, iar primarii și aleșii locali au fost informați și consultați pe tot parcursul procesului.

„Prin urmare, pregătirea opțiunilor de reorganizare, prezentarea acestora autorităților locale și desfășurarea consultărilor nu înseamnă că Guvernul decide reorganizarea teritoriului. Decizia juridică finală aparține Parlamentului și va produce efecte numai prin adoptarea legii organice corespunzătoare. Formula juridică poate fi rezumată clar: Guvernul analizează, fundamentează, consultă și propune, iar Parlamentul decide și legiferează”, precizează purtătorul de cuvânt al Guvernului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!