Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Kirby: SUA va da o mâna de ajutor conducerii Republicii Moldova, ca să țină piept planului de destabilizare al Rusiei

10 Mart. 2023, 19:16
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Elena Putregai
10 Mart. 2023, 19:16 // Actualitate //  Elena Putregai

Coordonatorul pentru comunicare strategică al Consiliului de Securitate al SUA, John Kirby, a comentat vineri seara, 10 martie curent, încercările Rusiei de a destabiliza Republica Moldova.

„Vreau să abordez câteva evoluții recente din Moldova, un partener puternic al Statelor Unite. După cum știți, luna trecută, președintele Biden a avut ocazia să se întâlnească la Varșovia cu președintele Sandu al Moldovei, unde au discutat despre războiul Rusiei. Președintele Biden a reafirmat, de asemenea, în acea întâlnire, sprijinul SUA pentru suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova și a subliniat asistența noastră continuă pentru a ajuta Moldova să-și consolideze reziliența politică și economică, inclusiv agenda de reformă democratică și securitatea energetică.

La fel ca președintele Sandu, nu vedem nicio amenințare militară imediată pentru Moldova. Însă în ultimele săptămâni, președintele Sandu a avertizat public că Rusia încearcă să destabilizeze țara. Împărtășim aceste preocupări. Și astfel, în spiritul parteneriatului nostru cu Moldova, sunt capabil să dezvălui propriile noastre informații, inclusiv din serviciile de informații, despre eforturile Rusiei de a destabiliza Moldova”.

Campania de destabilizare a Rusiei

„Pe măsură ce Moldova continuă să se integreze cu Europa, credem că Rusia urmărește opțiuni pentru a slăbi guvernul moldovenesc, probabil cu scopul eventual de a vedea o administrație mai prietenoasă cu Rusia în capitală.

Mai precis, actorii ruși, unii cu legături cu ofițerii ruși de informații, încearcă să organizeze și să folosească protestele din Moldova ca bază pentru a stimula o insurecție fabricată împotriva Guvernului Republicii Moldova.

În plus, ne așteptăm ca un alt set de actori ruși să ofere instruire și să ajute la fabricarea demonstrațiilor în Moldova.

În anii trecuți, am văzut Rusia încercând și eșuând să destabilizeze alte țări europene, Muntenegru în 2016 este un exemplu recent. În timp ce activitățile grupurilor ruse care încearcă să vizeze Moldova sunt îngrijorătoare, nu ar trebui să le supraestimăm capacitățile. Vreau să subliniez că guvernul Republicii Moldova este rezistent și lucrează eficient pentru a contracara aceste amenințări. Avem încredere în înstituțiile democratice și economice ale Moldovei și abilitățile lor de a răspunde acestor amenințări și, bineînțeles, vom continua să oferim sprijin solid.

În timp ce acești actori ruși plănuiesc destabilizarea, oficialii ruși încearcă să semene confuzie cu privire la stabilitatea Republicii Moldova. Am văzut oficiali ruși susținând, de exemplu, că Ucraina intenționează să vizeze regiunea separatistă a Transnistriei. Permiteți-mi să fiu clar: aceste acuzații sunt nefondate, false și pot crea o alarmă fără temei”.

Răspuns

„Deci, ca răspuns la planul Rusiei de a destabiliza Moldova, luăm o serie de pași.

În primul rând, vom construi pe baza informațiilor pe care le deține Moldova. Am împărtășit informațiile pe care le-am subliniat, precum și detalii suplimentare, cu omologii noștri din Republica Moldova – pentru ca aceștia să poată investiga în continuare, zădărnici și perturba planurile rusești. Vom continua să lucrăm îndeaproape cu guvernul Republicii Moldova în acest sens.

În al doilea rând, vom continua să aruncăm o lumină asupra identităților și activităților acestor actori ruși. În octombrie, de exemplu, am sancționat nouă persoane și 12 entități implicate în destabilizarea Moldovei, inclusiv oligarhi recunoscuți pe scară largă pentru corupția instituțiilor de stat ale Republicii Moldova și cei care acționează ca instrumente ale campaniei de influență globală a Rusiei. Vom continua să îi țintim și să îi sancționăm pe cei asociați cu mecanismele rusești de destabilizare.

Și în al treilea rând, așa cum am spus, vom continua să sprijinim poporul și guvernul Moldovei în timp ce se confruntă cu consecințele războiului brutal al Rusiei în Ucraina și pe măsură ce se integrează mai strâns cu Europa. Statele Unite au oferit sprijin de urgență de peste 265 de milioane de dolari din februarie 2022 pentru a ajuta Republica Moldova cu impactul economic, energetic, de securitate și umanitar al războiului, menținând în același timp progresul pe agenda sa de reformă economică și democratică.

Pentru a sprijini în continuare Moldova și economia moldovenească, administrația noastră lucrează cu Congresul pentru a oferi Moldovei o asistență energetică suplimentară de 300 de milioane de dolari pentru a răspunde nevoilor urgente create de războiul din Ucraina și pentru a consolida rezistența și securitatea energetică a Moldovei.

Statele Unite susțin cu tărie reformele politice, economice și anticorupție ale Moldovei și aprofundarea integrării lor europene. Poporul moldovenesc a demonstrat clar că vrea să privească spre un viitor mai luminos. Vrem să vedem și acel viitor mai luminos și vom fi alături de Moldova la fiecare pas”.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 21:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 21:40 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul armean Nikol Pașinian a afirmat luni, 24 august, că țara sa ar putea trimite în curând cererea sa oficială de aderare la Uniunea Europeană, în contextul în care Erevanul încearcă să se apropie de occidentali și să se îndepărteze de Moscova, scrie hotnews.ro.

Rusia nu vede cu ochi buni ambițiile europene ale acestei foste republici sovietice din Caucaz, pe care îl consideră domeniul său de influență.

Moscova insistă ca Armenia să organizeze mai întâi un referendum asupra aderării sale la UE, incompatibilă cu menținerea sa în alianța lor economică comună, Uniunea economică eurasiatică.

Nikol Pașinian, care a făcut această declarație în fața Parlamentului, a răspuns luni că un referendum nu ar avea sens decât odată ce ar fi posibil „să se evalueze realismul” unei aderări la UE.

Pentru acest lucru, „Armenia trebuie mai întâi să-și depună candidatura la aderare la Uniunea Europeană”, a estimat el.

„Am putea declanșa acest proces într-un viitor apropiat, date fiind în special cererile urgente ale partenerilor noștri din Uniunea economică eurasiatică”, a adăugat Nikol Pașinian, fără a preciza vreo dată.

Președinții rus, belarus, kazah și kârgâz au cerut în luna mai ca Armenia să decidă prin referendum asupra aderării sale la UE sau a menținerii în uniunea lor regională.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!