Curs valutar
  • EUR
    20.1386
    0.0879%
  • USD
    17.2686
    0.1181%
  • RUB
    0.2046
    -1.2219%
  • RON
    3.8327
    0.0104%
  • UAH
    0.3865
    0.2329%

Toate știrile

26 august 2026

Martorul-cheie al procurorilor în dosarul „Energocom”, audiat: Jumătate din bani s-au dus la Plahotniuc

10 Apr. 2023, 18:09
 // Categoria: Economie // Autor:  Elena Putregai
10 Apr. 2023, 18:09 // Economie //  Elena Putregai

50% din banii în exces adunați de la consumatori printr-o schemă de achiziții de curent electric la prețuri umflate, în 2008, au ajuns la Vladimir Plahotniuc, a spus principalul martor al acuzării, Sergiu Tofilat, la noi audieri în dosarul „Energocom”, în care este judecat fostul președinte de țară, socialistul Igor Dodon, transmite Radio Europa Liberă.

Vorbind la Judecătoria Buiucani, pe 10 aprilie, Tofilat care este vicepreședinte al Partidul Schimbării, a dezvăluit informații până acum necunoscute, pe care le-a obținut pe când era consilier pe probleme energetice al președintei Maia Sandu, în 2020-2021. Atunci, administrația prezidențială a primit o notă confidențială de la Serviciul de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor (SPCSB), informând că banii adunați de o firmă intermediară ungară prin presupusa schemă a prețurilor umflate, erau transferați ulterior unei companii offshore.

„Jumătate din sumă a fost transferată către o companie offshore controlată de tovarășul Plahotniuc. Am transmis această notă informativă procuraturii”, a spus Tofilat.

El a explicat că, înainte să transmită procurorilor o informație la care a avut acces în calitate de consilier prezidențial, a solicitat și opinia conducerii SPCSB, ajungând la concluzia că poate divulga partea despre presupusa implicare a lui Plahotniuc, întrucât aceasta ar fi informație de interes public. Adițional, a pus-o la curent și pe președinta Sandu.

Ședința de judecată din 10 aprilie a fost consacrată integral audierii acestui martor-cheie, în timp ce fostul președinte Dodon a urmărit dezbaterile în persoană, în sala procesului, alături de avocații săi.

Sergiu Tofilat este și autorul denunțului împotriva lui Igor Dodon, de la care a pornit investigația. El a reamintit la audieri că a făcut denunțul în urma unei investigații jurnalistice despre faptul că, în 2008, Republica Moldova ar fi achiziționat energie electrică din Ucraina la prețuri exagerate, cu ajutorul unui intermediar din Ungaria. Potrivit calculelor lui Tofilat, prețul total al energiei electrice achiziționate prin intermediar a fost umflat artificial cu 14,5 milioane de dolari. În iulie 2008, ANRE a majorat tariful la energie electrică cu 12%.

„Această diferență a fost pusă în spatele consumatorilor, inclusiv a întreprinderilor de stat și a onoratei instanțe”, a spus Tofilat.

Ca ministru al Economiei la acea vreme, Igor Dodon a făcut parte din delegația care a negociat cu Ucraina, în 2008. Tot ministerul Economiei controla și compania Energocom. Prin urmare, Tofilat consideră că Dodon a fost cel care a fost responsabil de faptul că Moldova a cumpărat energie electrică la un preț umflat.

Dosarul „Energocom” este primul intentat fostului președinte Igor Dodon. Ancheta a început în 2021, iar în toamna anului 2022, cazul a fost deferit justiției. Potrivit calculelor procurorilor, prejudiciul cauzat prin schema de achiziții de energie electrică la prețuri umflate s-a ridicat la aproape 124 milioane de lei (sau aproape 12 milioane de dolari, la cursul din 2008). Fostul președinte a fost trimis pe banca acuzaților în alte două dosare și mai este cercetat în câteva.

În dosarul „Energocom”, Igor Dodon a pledat nevinovat. El crede că este urmărit penal din motive politice.

Realitatea Live

Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
O casă nu se construiește fără plan, iar un zâmbet complex nu se face „din ochi”
O casă nu se construiește fără plan, iar un zâmbet complex nu se face „din ochi”
25 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
25 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Înalți oficiali ai Uniunii Europene au fost vizați de atacuri cibernetice de tip „spearphishing”, atribuite unor hackeri susținuți de guverne străine, care au încercat să le preia conturile de mesagerie, transmite adevărul.ro.

Informația apare într-o prezentare internă a structurii de apărare cibernetică a UE, obținută de POLITICO.

Documentul a fost prezentat în luna iulie unor reprezentanți ai guvernelor statelor membre și include „preluarea controlului asupra conturilor înalților funcționari” printre principalele amenințări cibernetice cu care se confruntă Uniunea Europeană.

Este pentru prima dată când o structură europeană recunoaște public că oficiali ai UE au fost ținta unor astfel de atacuri prin intermediul aplicațiilor de mesagerie. Prezentarea reprezintă, de asemenea, prima situație raportată în care o autoritate europeană leagă oficial aceste atacuri de un guvern străin.

Mesaje personalizate și tehnici de manipulare

Potrivit documentului, atacurile au fost realizate prin campanii de „spearphishing sponsorizat de stat”. Hackerii au folosit tehnici de inginerie socială și au pregătit mesaje personalizate pentru a-i determina pe oficialii vizați să acceseze linkuri suspecte sau să ofere informații care puteau permite compromiterea conturilor.

Autoritățile europene responsabile de securitatea cibernetică au raportat opt„incidente semnificative” în instituțiile UE de la începutul acestui an.

În luna martie, cel puțin cinci agenții naționale de securitate cibernetică și de informații au avertizat în legătură cu o serie de campanii de hacking desfășurate prin aplicații precum Signal și WhatsApp.

Olanda indică Rusia drept sursa atacurilor

Serviciile de informații din Olanda au atribuit aceste campanii Rusiei. Germania a avertizat, la rândul său, că atacurile vizează persoane cu funcții importante din politică, armată și diplomație, precum și jurnaliști de investigație.

Una dintre vulnerabilitățile identificate la nivel european este utilizarea unor soluții tehnice diferite de către instituțiile UE. Acestea nu dispun în prezent de un sistem comun pentru schimbul de documente sensibile, ceea ce complică protejarea informațiilor la nivelul întregii Uniuni.

Comisia Europeană nu a oferit detalii despre propriile practici de securitate cibernetică atunci când a fost solicitată să comenteze informațiile.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
O casă nu se construiește fără plan, iar un zâmbet complex nu se face „din ochi”
O casă nu se construiește fără plan, iar un zâmbet complex nu se face „din ochi”