Imunizarea pe roți este în plină desfășurare. Astfel, astăzi, 22 iulie, cele două puncte de vaccinare mobile, un troleibuz și un autobuz, se vor afla în sectorul Botanica și în comuna Stăuceni.
În context, Primăria municipiului Chișinău informează că în intervalul orelor 10:00-18:00, punctele mobile de imunizare se vor afla în următoarele locații: troleibuzul va fi în sectorul Botanca, bd. Cuza Vodă, adiacent Centrul Comercial „Green Hils”, iar autobuzul se va deplasa în comuna Stăuceni, str. Grătiești/str. Studenților, Stația Veche.
Amintim că troleibuzul amenajat cu punct de vaccinare antiCOVID-19 circulă conform unui grafic prestabilit, în toate sectoarele Capitalei, iar autobuzul este destinat suburbiilor.
Cetățenii au posibilitatea de a se imuniza la cele două puncte de vaccinare mobile până la sfârșitul lunii iulie.
Unitățile pot fi identificate ușor, după inscripțiile pe partea exterioară a acestora, în susţinerea Campaniei de vaccinare anti COVID-19.
Avocatul lui Igor Dodon califică dosarul pe numele fostului președinte drept unul politic. Potrivit lui, faptul că politicianului nu i se permite să facă declarații reprezintă tentativă de intimidare.
Maxim Lebedinschi a făcut declarațiile înaintea ședinței de judecată în cadrul căruia se va decide dacă Dodon va sta în arest preventiv 30 de zile. Acesta a precizat că procurorii au solicitat să nu se dezvăluie detalii ale anchetei.
„Considerăm că este o modalitate de presiune asupra domnului președinte. Este clar că este un dosar politic și nu unul bazat pe fapte. Acele noutăți lansate, precum că la domnul președinte ar fi fost găsite careva resurse enorme nu corespund realității. Bunurile altor persoane care au muncit o viață întreagă, se încearcă a invoca că sunt a dumnealui, tot nu corespunde realității. O să demonstrăm, fie procurorul, dacă nu avea luciditate să perceapă că justiția nu se face la comanda politicului, o să demonstrăm în instanță. (…)”, a spus Lebedinchi.
Vorbind despre faptul că lui Igor Dodon nu i se permite să facă declarații de presă, deși și-ar fi dorit, juristul a punctat că „este o tentativă de a-l intimida”. Lebedinschi consideră că și plasarea la Direcția de Poliție Chișinău, „unde condițiile nu sunt avantajoase”, a fost intenționată.
Igor Dodon a fost reținut pentru 72 de ore marți, după mai bine de opt ore de percheziții la domiciliul său din sectorul Buiucani al capitalei, dar și la persoane care ar fi interpuse. Socialistul este bănuit de trădare de Patrie, îmbogățire ilicită, corupere pasivă și acceptarea finanțării partidului politic de către o organizație criminală.
PSRM a calificat imediat dosarul drept politic, a desfășurat mai multe proteste, a invitat la sediul formațiunii mai mulți ambasadori străini și a cerut demisia guvernării. Între timp, Kremlinul a anunțat că va monitoriza dacă drepturile lui Dodon sunt respectate, însă a calificat inițierea urmăririi drept „chestiune internă a Moldovei”.
În același timp, Sergiu Litvinenco puncta că nu cunoaște detaliile dosarului, mențșionând că „politicul nu poate avea imunitate față de răspundere, toți fiind egali în fața legii”. Ministrul Justiției afirma că instituția pe care o va conduce va urmări desfășurarea anchetei, „pentru ca totul sa fie în strictă concordanță cu legea”.