Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

Număr de autorizații redus și zboruri modificate. Informații utile pentru pasagerii companiei FlyOne

12 Iul. 2022, 18:53
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
12 Iul. 2022, 18:53 // Actualitate //  Realitatea.md

După ce Autoritatea Aeronautică Civilă a Republicii Moldova (AAC) a emis un act administrativ, prin care a fost redus numărul de autorizații emise companiei aeriene Fly One din cauza a cinci curse anulate pe Aeroportul Internațional Chișinău sâmbătă, 9 iulie, reprezentanții companiei au venit cu o reacție.

Astfel, compania aeriană anunță că unele zboruri au suferit modificări.

„Ținem să vă informăm că urmare a evenimentelor de ultimă oră și a unor factori obiectivi și independenți de FLYONE, unele zboruri au suferit modificări.”, se arată într-o postare pe Facebook.

Prin urmare, zborurile regulate și cele charter, operate de compania aeriana FLYONE, vor continua să fie operate conform orarului de zbor publicat și itinerarelor de zbor, conform cărora au fost emise biletele de călătorie, pe următoarele destinații:

  • Amsterdam;
  • Bruxelles;
  • Nice;
  • Paris;
  • Dusseldorf;
  • Frankfurt;
  • Dublin;
  • Tel Aviv;
  • Verona;
  • Parma;
  • Londra;
  • Lisabona;
  • Istanbul;
  • Barcelona;
  • Antalya;
  • Heraklion;
  • Tivat.

Așadar, pasagerii care au procurat și vor procura bilete la cursele regulate și charter, operate de FLYONE, vor ajunge la destinațiile planificate fără abateri, fiind respectat graficul de zboruri stabilit anterior.

De asemenea, pasagerii pot rezerva bilete și spre destinațiile Moscova/ Vnukovo, Moscova/ Domodedovo, St. Petersburg, Sochi și Tbilisi cu escală în Yerevan.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că, sâmbătă, 9 iulie, mai multe curse operate de compania FlyOne au fost anulate pe Aeroportul Internațional Chișinău.

Ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu, a anunțat despre acest lucru pe pagina sa oficială de Facebook și a cerut Autorității Aeronauticii Civile să investigheze în detaliu activitatea acestei companii și să retragă/modifice/suspende actele permisive în cazul în care aceasta nu își poate onora angajamentele față de oamenii cărora le vinde bilete.

La rândul său, Autoritatea Aeronautică Civilă s-a autosesizat pe acest caz și a declarat că va investiga activitatea acestei companii aeriene, circumstanțele care au dus la anularea mai multor curse aeriene dar și condițiile în care sunt respectate drepturile consumatorilor.

Compania FlyOne a venit ulterior cu o reacție și a declarat că, cauzele care stau la bază erau simple. „Există o constrângere dictată de unele limitări ale proprietarilor de aeronave de a lăsa navele să fie operate în R. Moldova și spre RM, din cauza situației războiului de la frontieră”.

Marți, 12 iulie, ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu, a anunțat că Autoritatea Aeronautică Civilă a Republicii Moldova (AAC) a emis un act administrativ, prin care a fost redus numărul de autorizații emise companiei aeriene Fly One. Mai exact, 23 din 38 de autorizații au fost suspendate până la remedierea situației.

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 18:20
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
17 Aug. 2026, 18:20 // Societate //  Cătălina Boico

Președinta Maia Sandu a venit cu o reacție după ce agricultorii au anunțat că vor ieși vineri, 21 august, la proteste masive, dacă Guvernul nu va rezolva problema tranzitului cerealelor ucrainene.

Discutăm un pic mai în profunzime subiectele care țin de tranzitul produselor cerealelor, pentru că dacă Ucraina nu va putea să își vândă produsele și e clar că Ucraina nu își le vinde aici, că noi suntem o piață foarte mică. Dacă Ucraina nu își va vinde produsele și nu va avea bani să se apere, atunci noi o să avem probleme mai mari decât avem astăzi și sigur că trebuie să vedem cum facem așa încât să nu fie afectat sectorul nostru prea mult, dar în același timp nici nu putem să întoarcem spatele ucrainenilor care, iată, în fiecare noapte sunt bombardați și în fiecare zi se trezesc și merg și cresc grâne și rezistă ei și prin rezistența lor ne protejează și pacea noastră.

Deci eu sunt sigură că dacă oamenii sunt bine intenționați, se pot găsi formule prin care și agricultorii noștri, care anul ăsta au o roadă foarte bună, aici trebuie să spunem că în pofida tuturor problemelor despre care am pomenit, avem totuși un an agricol bun pentru multe culturi, pentru că nici nu a fost foarte cald și pentru că au fost și ploi în mai multe zone cel puțin, deci știu că vom avea o roadă bunișoară, bunicică și evident că ne dorim ca agricultorii noștri să câștige și sunt sigură că vor câștiga”, a spus șefa statului în cadrul unei emisiuni de la Radio Moldova. 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Asociația Forța Fermierilor amenință cu proteste masive dacă până vineri, 21 august, Guvernul nu înregistrează progrese pe trei subiecte: controlul tranzitului producției ucrainene, licențierea importurilor de cereale și oleaginoase, și neadmiterea majorării TVA.

Forța Fermierilor merge la dialog cu premierul Tofan, dar nu așa cum și-a dorit