Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

O femeie din Nisporeni își va petrece următorii șase ani după gratii. Ce infracțiuni a comis

30 Apr. 2025, 12:02
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
30 Apr. 2025, 12:02 // Societate //  Cătălina Boico

O femeie din raionul Nisporeni a fost condamnată la șase ani de închisoare, după ce și-a bătut soacra cu un baston metalic și l-a înjunghiat pe fostul concubin. Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Ungheni.

„Potrivit materialelor cauzei, la 19 iunie 2024, inculpata, aflându-se în gospodăria mamei sale din raionul Nisporeni, urmărind scopul cauzării leziunilor corporale, i-a aplicat soacrei sale lovituri cu un baston metalic în diferite regiuni ale corpului. Tot ea, în aceeași zi și în aceeași localitate din raionul Nisporeni, aflându-se în gospodăria mătușii fostului concubin, în cadrul unui conflict cu acesta, i-a aplicat ultimului o lovitură cu un cuțit de bucătărie în burtă”, se arată în comunicatul emis de Judecătoria Ungheni.

Inculpata în vârstă de 37 de ani și-a recunoscut vinovăția.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Sentința pronunțată nu este definitivă și poate fi contestată în termen de 15 zile din data pronunțării la Curtea de Apel Nord.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 16:21
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
24 Aug. 2026, 16:21 // Slider //  Daniela Baranovschi

Locuitorii municipiului Chișinău nu riscă, deocamdată, să rămână fără apă. Stația de Captare de la Vadul lui Vodă funcționează normal, iar autoritățile spun că au pregătite soluții pentru situația în care nivelul apei va continua să scadă.

Potrivit Primăriei Chișinău, instalațiile de pompare suplimentare de la Stația de Captare sunt pregătite pentru a fi puse în funcțiune dacă va fi necesar. Acestea au fost construite pentru a permite menținerea alimentării cu apă în cazul unor probleme provocate de scăderea nivelului Nistrului.

Autoritățile spun că și barajul construit în apropierea stației contribuie la menținerea nivelului apei. În prezent, furnizarea apei se face fără întreruperi, iar situația hidrologică este urmărită permanent, anunță Primăria Chișinău.

Amintim că, din cauza secetei severe, Republica Moldova a instituit stare de alertă hidrologică începând cu 28 iulie, pentru o perioadă de 30 de zile. Pentru a gestiona rezervele de apă, Chișinăul și Kievul au convenit să reducă temporar deversările din lacul de acumulare Novodnestrovsk, iar până la sfârșitul lunii august, debitul a fost stabilit la 75 de metri cubi pe secundă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!