Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

Oficial! Republica Moldova are ambasadă la Astana: un pas important în relațiile cu Kazahstanul

02 Iul. 2025, 12:04
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Cătălina Boico
02 Iul. 2025, 12:04 // Actualitate //  Cătălina Boico

Republica Moldova și-a deschis oficial Ambasada în Kazahstan, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Astana, la care au participat miniștrii de externe Mihai Popșoi și Murat Nurtleu, alături de membri ai corpului diplomatic. Evenimentul a debutat cu semnarea în Cartea de onoare a ambasadei de către cei doi oficiali.

Pe lângă sprijinul acordat comunității moldovenești, ambasada va facilita dialogul politic și va contribui la dezvoltarea cooperării bilaterale în domenii-cheie, precum economia, comerțul, educația, cultura și știința. Totodată, va asigura o comunicare directă și eficientă cu autoritățile centrale și locale din Kazahstan.

„Deschiderea ambasadei la Astana reflectă angajamentul Republicii Moldova pentru dezvoltarea unei cooperări durabile cu Kazahstanul, dar și cu întreaga regiune a Asiei Centrale. Ne dorim să fim mai aproape de cetățenii noștri, dar și de oportunitățile pe care această cooperare le oferă în plan politic, economic și sectorial”, a declarat șeful diplomației moldovenești.

În cadrul evenimentului, ministrul de externe kazah a adresat felicitări cu prilejul inaugurării Ambasadei Republicii Moldova la Astana și a subliniat că această prezență diplomatică va contribui la aprofundarea dialogului politic și la valorificarea oportunităților de cooperare dintre cele două țări.

„Este o onoare să fiu prezent aici pentru a marca un moment important în relațiile dintre Kazahstan și Moldova. Deschiderea ambasadei întărește legăturile Kazahstanului cu comunitatea internațională și contribuie la dezvoltarea prieteniei și cooperării în diferite domenii cu Moldova. Vă asigur de sprijinul deplin al Ministerului Afacerilor Externe și al Guvernului Kazahstanului”, a spus Nurtleu.

Odată cu inaugurarea oficială, misiunea își începe activitatea pentru a oferi servicii consulare de calitate cetățenilor moldoveni aflați în Kazahstan, precum și pentru a asigura protecția drepturilor și intereselor acestora.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

De asemenea, în cadrul ceremoniei, vicepremierul Mihai Popșoi a acordat Diplome de Onoare ale Guvernului Republicii Moldova pentru doi cetățeni moldoveni stabiliți la Astana: Aurel Gîscă, pentru implicarea civică și sprijinul oferit în consolidarea prezenței diplomatice a Republicii Moldova în Kazahstan, și Natalia Karagoz, în semn de apreciere pentru contribuția activă la promovarea patrimoniului cultural național.

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 17:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
17 Aug. 2026, 17:55 // Slider //  Realitatea.md

Președinta Maia Sandu spune că Republica Moldova are relații bune cu Statele Unite și își dorește continuarea proiectelor comune, însă nu planifică, deocamdată, o vizită la Washington. Șefa statului a declarat la postul public de radio, că în perioada următoare va prioritiza deplasările în statele europene, în contextul obiectivului de integrare a Republicii Moldova în Uniunea Europeană.

„Eu încerc să prioritizez discuțiile cu statele europene, pentru că programul nostru de țară este integrarea europeană și aici trebuie să ne concentrăm cele mai multe eforturi, dacă nu toate eforturile”, a declarat Maia Sandu.

Președinta a subliniat că relațiile dintre Chișinău și Washington sunt în continuare bune și a respins ideea că acestea s-ar fi răcit în ultimul an și jumătate: „Avem relații foarte bune, avem proiecte importante, inclusiv proiecte în sectorul energetic”.

Printre proiectele majore menționate de șefa statului se numără linia electrică de înaltă tensiune Strășeni–Gutinaș, care urmează să fie finanțată integral de Guvernul Statelor Unite.

„Este unul dintre cele mai mari proiecte care vin sub formă de donație, nu credit, din partea Statelor Unite”, a declarat Sandu.

Ea a mai menționat că Republica Moldova continuă dialogul cu oficialii americani, inclusiv cu membri ai Congresului SUA, care vizitează țara și discută despre consolidarea democrației și reziliența Republicii Moldova: „Eu cred că avem o relație bună și, repet, o să lucrăm împreună cu noua ambasadoare”. 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!