Curs valutar
  • EUR
    20.0148
    -0.1159%
  • USD
    17.2222
    -0.2671%
  • RUB
    0.1990
    -0.1508%
  • RON
    3.8102
    -0.1417%
  • UAH
    0.3866
    0.2069%

Toate știrile

07 septembrie 2026

PA investighează mita de 1 mil. de euro în cadrul unei licitații pentru modernizarea Termoelectrica. Reacția lui Spînu

16 Mart. 2023, 18:49
 // Categoria: Societate // Autor:  Elena Putregai
16 Mart. 2023, 18:49 // Societate //  Elena Putregai

Liderul Partidului Acasă Construim Europa (PACE), fostul șef adjunct al IGP Gheorghe Cavcaliuc, care se ascunde de justiție în Marea Britanie, a publicat pe 15 martie un document din care rezultă că Procuratura Anticorupție a dispus începerea urmăririi penale, existând bănuiala rezonabilă că persoane cu demnitate publică din cadrul Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR) ar fi pretins mită de aproape 1 mln de euro. Este vorba despre licitația publică privind modernizarea centralei CET de la Termoelectrica. Pe 16 martie, Procuratura Anticorupție a confirmat pentru NM autenticitatea documentului. NM a solicitat un comentariu și de la Andrei Spînu, fostul ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, care susține că nu știe nimic despre existența unui astfel de dosar.

Documentul făcut public de către PA reprezintă ordonanța semnată de către procurorul Victor Furtuna.

„În cadrul examinării procesului penal, au fost administrate probe din care reiese bănuiala rezonabilă că persoane cu demnitate publică din cadrul MIDR, acționând de comun acord cu alte persoane, urmărind scopul de săvârșirii coruperii pasive, știind cu certitudine că la data de 28 septembrie 2021, consorțiul dintre SRL ,,Horus” (Republica Moldova) și JSC ,,Power Machines” (Federația Rusă) a câștigat licitația publică privind modernizarea generării la centrala electrică cu termoficare (CET) Sursa-1 din Chișinău, care include construcția Unității 2 și reparația capitală a Unității 3 la prețul de 13.270.000,37 euro, afându-se în mun. Chișinău, în perioada 28 septembrie 2021 până la 8 aprilie 2022, pentru a nu fi declarate nule rezultatele licitației publice și să fie semnat contractul de executare a lucrărilor, prin intermediul mijlocitorilor, au pretins de la factorii de decizie ai SRL Horus bunuri ce nu li se cuvin, sub formă de 7% din suma contractului ce reprezenta 928 900,0259 euro”.

Contactați de NM, reprezentanții Procuraturii Anticorupție au confirmat autenticitatea documentului, însă au precizat că în prezent nicio persoană nu are statut de bănuit.

„Confirmăm autenticitatea actului procedural publicat în sursele mass-media. Procuratura Anticorupție, în cadrul unui proces-penal, investighează divulgarea datelor urmăririi penale. În prezent, urmărirea penală în cauza penală nr. 2022960133 este în desfășurare, fiind începută in rem. La această etapă a urmăririi penale, nu sunt persoane care ar avea statut de bănuit sau învinuit”, se arată în răspunsul oferit redacției NM.

NM a solicitat un comentariu și de la fostul vicepremier, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale Andrei Spînu.

„Cred că e corect să întrebați organele de drept. Eu nu cunosc și nu am fost informat despre existența acestuia”, a răspuns actualul secretar general al Aparatului Președintelui Republicii Moldova.

Scandalul avariei de la Termoelectrica

Potrivit anticorupție.md, oameni legii au pornit două dosare penale privind desfăşurarea licitaţiilor câștigate de compania Horus SRL, partenera unei firme ruseşti aflată sub sancţiuni internaţionale, pentru reparaţia turbinei de la Termoelectrica, avariată la scurt timp după finalizarea lucrărilor de reparaţie,

Primul dosar a fost pornit încă în luna iulie de către Procuratura Anticorupţie. Informaţia apare pe portalul Moldova Leaks, unde a fost publicată corespondenţa mai multor funcţionari după spargerea conturilor, într-un răspuns expediat prin poşta electronică de către fostul şef adjunct al Procuraturii Anticorupţie, Ion Munteanu, desemnat ulterior să asigure interimatul funcţiei de procuror general.

Precizăm că întreprinderea respectivă a participat la licitaţia anunţată de Termoelectrica pentru reparaţia turbinei, dar oferta sa, mai ieftină cu aproape un milion de lei decât cea a firmei concurente Horus SRL, a fost respinsă.

Turboenergy Power. SRL a contestat rezultatul licitaţiei, însă contestaţia i-a fost respinsă.

Surse din Procuratura Amticorupţie au confirmat pentru portalul Anticorupţie.md că la etapa actuală urmărirea penală este în plină desfășurare, în colaborare cu Centrul Naţional Anticorupţie (CNA).

Surse din cadrul CNA au precizat pentru portalul Anticorupţie.md că cel de al doilea dosar a fost pornit pentru neregulile depistate la licitaţia repetată, după care au fost efectuate şi lucrările de reparaţie.

Guvernul a anulat pe 22 iunie licitația câștigată de Horus SRL, partenera companiei „Silovîe Mașinî” din Rusia, aflată sub sancțiuni internaționale, peste câteva ore tot Horus a fost desemnată repetat câştigătoare, urmare a „negocierilor directe”.

Andrei Spînu: Au existat tentativă de corupere

În cadrul unui interviu pentru NM, pe când Andrei Spînu era ministru, acesta a declarat că au existat tentative de a fi corupt, de către persoane interesate de a beneficia de un contract pentru reparația turbinei de la Termoelectrica.

„Prin intermediul unor persoane terțe, au încercat pe mine personal să mă corupă în legătură cu acest contract. Băieții-șmecheri prin diferite căi, au încercat să găsească soluții. Nu am permis ca acest lucru să se întâmple și cred că corupția este una dintre problemele de bază ale societății noastre”, a declarat Spînu pe 14 aprilie.

Renato Usatîi: Andrei Spînu nu se regăsește în Guvernul Recean din cauza unor scheme dubioase de la Termoelectrica

Realitatea Live

Peste 7 600 de site-uri ilegale și sute de milioane la buget. ASP explică lupta cu operatorii neautorizați
Peste 7 600 de site-uri ilegale și sute de milioane la buget. ASP explică lupta cu operatorii neautorizați
Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
06 Sept. 2026, 20:22
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
06 Sept. 2026, 20:22 // Slider //  Ana Panaguța

Statele Unite pregătesc un „pachet de pace” pentru încheierea războiului din Ucraina și speră ca negocierile în format trilateral Ucraina–Rusia–SUA să fie reluate în curând. Anunțul a fost făcut de Jared Kushner, în timp ce emisarul special al SUA, Steve Witkoff, a declarat că Washingtonul a înregistrat „progrese semnificative” în cadrul discuțiilor purtate la Moscova, scrie presa din Ucraina.

Potrivit lui Witkoff, în capitala rusă au fost discutate idei noi, care au fost ulterior prezentate părții ucrainene la Kiev. La discuțiile de la Kiev participă și reprezentanți ai serviciilor de informații europene.

Emisarul american a subliniat că, pentru a ajunge la un acord, atât Rusia, cât și Ucraina trebuie să fie dispuse să facă compromisuri și să-și apropie pozițiile. Washingtonul consideră că există premise pentru o soluție „pașnică și diplomatică”.

În același timp, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că problema Donbasului este una dintre chestiunile centrale ale războiului și are o importanță strategică pentru țara sa.

„Problema Donbasului nu privește doar Donbasul. Consider că aceasta este una dintre problemele centrale ale acestui război”, a declarat Zelenski.

Potrivit liderului ucrainean, războiul reprezintă atât o luptă pentru supraviețuire și una de uzură, cât și un conflict în care problema teritorială este una dintre principalele mize. Zelenski a subliniat că Donbasul are o importanță strategică deosebită pentru Ucraina.

Președintele ucrainean a afirmat că armata țării și-a consolidat pozițiile pe câmpul de luptă, în special în est, unde forțele ruse continuă să fie active și își sporesc efectivele. Zelenski a avertizat că, după alegerile din Rusia, ar putea avea loc o nouă mobilizare, orientată în principal spre această direcție.

În opinia sa, menținerea unei poziții puternice pe front este esențială pentru ca diplomația să aibă șanse reale de succes.

„Fără o poziție puternică pe câmpul de luptă, fără o poziție puternică a Ucrainei, vor exista doar ultimatumuri. Așa însă, există, poate, o șansă pentru diplomație”, a spus Zelenski.

Președintele ucrainean susține că, în ultimele 10–12 luni, Ucraina și-a consolidat poziția, însă se confruntă în continuare cu provocări importante, în special în perspectiva iernii.

Zelenski a atras atenția și asupra situației financiare a țării, afirmând că Ucraina are nevoie de resurse pentru susținerea armatei, pentru problemele umanitare și pentru dezvoltarea propriei industrii de apărare.

Declarațiile lui Zelenski vin în contextul intensificării eforturilor diplomatice ale Washingtonului pentru reluarea negocierilor privind încheierea războiului. Ucraina și partenerii săi au discutat în ultimele săptămâni mai multe formule pentru un eventual acord, însă problema teritoriilor rămâne una dintre cele mai dificile chestiuni.

 

 

 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Peste 7 600 de site-uri ilegale și sute de milioane la buget. ASP explică lupta cu operatorii neautorizați
Peste 7 600 de site-uri ilegale și sute de milioane la buget. ASP explică lupta cu operatorii neautorizați
Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange