„Lupta cu corupția mică rămâne o preocupare prioritară pe segmentul combaterii corupției. Totuși, în multe cazuri atragerea la răspundere penală a persoanei care a săvârșit o faptă de corupere cu un prag valoric derizoriu poate fi disproporționată în raport cu cheltuieli de timp și financiare la desfășurarea procesului de urmărire penală”. Explicații în acest sens se conțin într-o notă privind prevenirea și combaterea fenomenului corupției. Nota a fost scrisă pentru 10 inițiativă ale Procuraturii prezentate acum o zi, 23 august curent, într-o conferință de presă susținută de procurorul general, Alexandr Stoianoglo.
„Pedepsele pe dosarele de corupție trebuie să fie eficiente și emise într-un termen restrâns. Procedura penală însă nu permite acest lucru, întrucât este excesiv de birocratizată și îndelungată. Se propune atribuirea faptelor de corupție mică (în sumă de până la 100 unități convenționale), domeniului contravențional cu eliberarea obligatorie a celui recunoscut vinovat din funcția publică deținută”, a declarat Alexandr Stoianoglo la conferință.
Astfel, se propune atribuirea faptelor de corupție mică (în sumă de până la 100 unități convenționale), domeniului contravențional, adică includerea acestor fapte în Codul contravențional, activitatea de constatare fiind atribuită în competența CNA, iar examinarea procedurii contravenționale în competența instanței de judecată.
În prezent, o unitate convențională este egală cu 50 de lei, ceea ce ar înseamna până la 5 mii de lei.
„Această soluție urmărește aceleași consecințe descurajante, punându-se accentul pe excluderea din serviciul public a persoanelor, care au admis fapte de corupție – privarea de dreptul de a deține funcții în domeniul public. Totodată, atribuirea calității de contravenție faptelor de corupție mică, ar asigura promptitudinea examinării cauzelor, cu menținerea însă a tuturor garanțiilor procesual-penale. Or, procedurile penale desfășurate se dovedesc a fi, de cele mai dese ori, de lungă durată și care implică costuri și resurse excesive, inclusiv financiare din partea statului”, se mai explică în notă.
Potrivit procurorului genral, prin proceduri mai simple și timp mai restrâns de examinare, se poate obține aplicarea unor sancțiuni disuasive, care pot fi mai efective în plan de prevenție decât măsurile aplicate în procedură penală. De asemenea, pentru asigurarea inevitabilității răspunderii contravenționale, în contextul propunerii privind decriminalizarea faptelor de corupție mică și transferul lor în categoria contravențiilor, este rezonabilă operarea modificărilor legislative, care ar viza extinderea termenului de prescripție privind tragerea la răspundere contravențională.
