Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Postul TVC 21 a fost sancționat cu 10 mii de lei pentru lipsă de imparțialitate în emisiunea „Important”

28 Iun. 2024, 18:53
 // Categoria: Societate // Autor:  Elena Putregai
28 Iun. 2024, 18:53 // Societate //  Elena Putregai

Consiliul Audiovizualului (CA) a sancționat vineri, 28 iunie curent, postul de televiziune TVC 21 cu amendă de 10.000 de lei pentru încălcarea repetată a prevederilor ce țin de informarea corectă, în mod imparțial și cu bună credință, în cadrul emisiunii „Important” moderat de Margarita Răducanu, cu invitata Irina Vlah, din data de 29 aprilie 2024.

Analiza de conținut a relevat următoarele:

  • invitata a făcut mai multe declarații care pot fi considerate lipsite de suport factologic suficient sau a vociferat informații incomplete, fără ca moderatoarea să intervină cu întrebări de precizare, cu clarificări sau date despre contextul problemelor abordate și nu a adus în discuție alte puncte de vedere sau argumente existente;
  • pe parcursul programului, moderatoarea nu a încercat să echilibreze discuția prin precizări sau referințe la alte puncte de vedere, ci dimpotrivă, a susținut toate declarațiile invitatei și le-a completat cu afirmații;
  • în formularea mai multor întrebări, moderatoarea programului a impus anumite atitudini și a sugerat anumite idei de răspunsuri interlocutoarei;
  • în unele cazuri, prezentatoarea a făcut generalizări fără să ofere date exacte, care să permită consumatorilor de informații să înțeleagă esența faptelor;
  • au fost puse în discuție mai multe teme de interes public, dar cu o abordare unilaterală, omițându-se informații, perspective importante, date despre context sau referințe la diferite viziuni asupra problemelor, care ar fi contribuit la o înțelegere mai completă a subiectelor.;
  • autoarea programului nu a ținut cont de principiul imparțialității, aducând laude invitatei din platou pentru calitățile ei personale și de politiciană ceea ce a contrastat cu acuzațiile ei de fățărnicie și aroganță aduse oponenților politici ai interlocutoarei.

Membrul CA Ruslan Mihalevschi, inițiatorul controlului, a vorbit în cadrul ședinței despre faptul că există două aspecte importante legate de contextul în care a fost realizată emisiunea.

„Primul este contextul pre-electoral și al doilea – cel de securitate din regiune, influențat de agresiunea Federației Ruse asupra Ucrainei. În ce privește contextul pre-electoral, laudele moderatoarei, la care se fac referire în raport, ținând cont de ambițiile prezidențiale ale invitatei, au o conotație specială. Reieșind din acest fapt, programul nu pare, în opinia mea, doar o emisiune de dezbateri, ci, într-o anumită măsură, de promovare a imaginii unui potențial candidat. Cu referire la contextul de securitate, această temă a devenit ținta campaniilor de dezinformare și de manipulare, asemenea elemente putând fi văzute și în acest program. Or, moderatoarea nu a întreprins toate măsurile pentru a evita manipularea sau distorsionarea faptelor care au fost puse în discuție în acest program. Este foarte important să subliniem că orice critică în adresa guvernării face parte integrantă dintr-o societate democratică, dar, în același timp, nu poate fi admisă distorsionarea faptelor care sunt puse în dezbatere.”

Menționăm că, prin Decizia CA din 24.11.2023, postul de televiziune a mai fost sancționat pentru încălcarea repetată a prevederilor art. 13 alin. (1) lit. b) din CSMA.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 22:41
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
19 Aug. 2026, 22:41 // Slider //  Ana Panaguța

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat miercuri, 19 august, că intenționează să se întâlnească cu liderul nord-coreean Kim Jong Un în cursul acestui an și a afirmat că această țară asiatică deține 57 de arme nucleare „foarte puternice”, informează hotnews.ro.

Declarațiile au venit după ce Trump a ordonat oficialilor de la Pentagon să întrerupă exercițiile militare comune cu Coreea de Sud, afirmând că acestea transmiteau Phenianului un mesaj „total inadecvat și ostil” față de o țară care s-a arătat „neamenințătoare și respectuoasă”.

Când a fost întrebat, miercuri, dacă se așteaptă să se întâlnească cu Kim în cursul acestui an, Trump a răspuns: „Da, o voi face”.

Trump a declarat luni că a primit un răspuns de la Kim în urma încercărilor lui de a relua dialogul. The Wall Street Journal a relatat că liderul de la Casa Albă i-a îndemnat pe consilieri să organizeze o întâlnire față în față cu Kim încă din această toamnă.

Misiunea Coreei de Nord la Națiunile Unite din New York nu a răspuns imediat unei solicitări de comentarii cu privire la ultimele declarații ale lui Trump, dar acestea au venit imediat după ce sora influentă a lui Kim, Kim Yo Jong, a afirmat că nu are cunoștință de vreo comunicare recentă între liderii celor două țări.

Kim Yo Jong a mai spus că, deși relația dintre liderii Statelor Unite și Coreei de Nord era „cu adevărat excelentă”, Washingtonul continua să desfășoare exerciții militare alături de Seul și amenința securitatea națională a Phenianului.

Trump a organizat o serie fără precedent de summituri cu Kim în 2018 și 2019, dar eforturile diplomatice au eșuat din cauza cererilor SUA ca Phenianul să renunțe la armele sale nucleare. De atunci, Trump s-a referit în repetate rânduri la Coreea de Nord ca la o „putere nucleară”, deși administrația lui a continuat să solicite denuclearizarea țării și nu o recunoaște oficial ca stat posesor de arme nucleare.

Trump a încercat să relanseze eforturile diplomatice în al doilea mandat al său.

„Îl cunosc foarte bine pe Kim Jong Un, iar el va fi în regulă atâta timp cât noi avem un președinte inteligent”, le-a spus președintele american reporterilor miercuri, în timpul unei vizite la un heliport pe care îl construiește pe istoricul South Lawn al Casei Albe.

„Faptul că mă înțeleg bine cu el – ăsta e un lucru bun, nu unul rău. El are 57 de arme nucleare foarte puternice”, a spus Trump. „Asta nu ar fi trebuit să se întâmple niciodată. Dacă aș fi fost președinte, nu aș fi permis-o. Dar el (Kim, n.r.) le are”, a adăugat președintele SUA.

Faptul că Trump a menționat un număr specific de arme nucleare deținute de Coreea de Nord este unul extrem de neobișnuit, notează Reuters.

Guvernul SUA nu publică oficial o estimare a arsenalului nuclear al Coreei de Nord, deși un raport din 2025 al Serviciului de Cercetare al Congresului a menționat că experții din sectorul neguvernamental estimează că Phenianul a produs suficient material fisionabil pentru până la 90 de focoase nucleare, dar ar fi asamblat aproximativ 50.

În iunie, Institutul Internațional de Cercetare pentru Pace din Stockholm a estimat că Coreea de Nord „a asamblat, probabil, în jur de 60 de focoase și deține suficient material fisionabil pentru a produce cel puțin încă 30”.

În timpul primului mandat al lui Trump, Kim l-a numit pe acesta „un bătrân senil și deraiat mintal din SUA” și a amenințat că are la dispoziție un „buton nuclear” pe biroul său.

Însă cei doi lideri au transformat acea tensiune în întâlniri față în față, inclusiv un scurt schimb de replici în zona demilitarizată dintre Coreea de Nord și Coreea de Sud, vizită în cadrul căruia Trump a devenit primul președinte american în exercițiu care a pășit pe teritoriul Coreei de Nord.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!