Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Presa: Șeful direcției juridice a Parlamentului Moldovei ar fi bănuit de spionaj

31 Iul. 2024, 10:47
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
31 Iul. 2024, 10:47 // Actualitate //  Realitatea.md

Șeful direcției juridice a Parlamentului Moldovei, Ion Creangă, ar fi bănuit de spionaj, potrivit Europa Liberă. Procurorii pentru combaterea crimelor organizate și cauze speciale, dar și ofițerii Serviciului Informații și Securitate au efectuat percheziții în birourile Legislativului.

Conform sursei citate, Creangă ar fi fost prins în flagrant, când transmite informații unor reprezentanți ai ambasadei Federației Ruse de la Chișinău.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Informația despre percheziții a fost confirmă pentru Realitatea de către surse din cadrul instituțiilor de resort. Conform lor, acțiunile se desfășoară în contextul unui dosar penal.

Redacția a încercat să îl contacteze și pe Creangă, pentru a-i solicita reacție, însă telefonul funcționarului este deconectat.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 21:01
 // Categoria: Societate // Autor:  Ana Panaguța
19 Aug. 2026, 21:01 // Societate //  Ana Panaguța

48 de stații de alimentare din Republica Moldova nu dispun, în prezent, de motorină. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, susține însă că situația se îmbunătățește, iar aprovizionarea cu produse petroliere continuă. Declarația a fost făcută în cadrul emisiunii „Rezoomat” de la Realitatea TV.

Potrivit ministrului, în ziua precedentă în țară au intrat aproximativ 800 de tone de benzină și peste 2.000 de tone de motorină. Cea mai mare parte a acestor volume ajunge în Moldova pe cale terestră, prin postul vamal Leușeni.

„Marea majoritate a acestor volume vin deja pe cale terestră prin postul vamal Leușeni. Volumele cele mai mari, până acum, noi le importam totuși prin portul internațional Giurgiulești”, a declarat Dorin Junghietu.

Ministrul a explicat că situația navigației pe Dunăre a complicat importurile prin Portul Internațional Liber Giurgiulești, ceea ce a determinat reorientarea aprovizionării către transportul rutier.

Totodată, numărul stațiilor care nu dispun de motorină este în scădere. Dacă în dimineața zilei precedente erau 58 de stații fără motorină, în această dimineață numărul lor a ajuns la 48.

„Deci se observă deja o ameliorare a situației”, a precizat ministrul Energiei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!