Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Prigojin este de părere că e „inevitabilă” contraofensiva ucraineană. Dar când crede că va avea loc?

26 Apr. 2023, 18:09
 // Categoria: În Lume // Autor:  Elena Putregai
26 Apr. 2023, 18:09 // În Lume //  Elena Putregai

Liderul unităţii paramilitare ruse Wagner, Evgheni Prigojin, a descris miercuri, 26 aprilie curent, drept „inevitabilă” contraofensiva armatei ucrainene şi a acuzat din nou că luptătorii săi duc lipsă de muniţii.

Într-un mesaj vehement postat pe canalul său de Telegram, Prigojin şi-a reluat criticile la adresa establishment-ului militar rus, considerând că numai un act de „trădare” din interiorul Rusiei poate explica unele decizii militare tactice păguboase şi privarea luptătorilor săi de muniţii.

„Există un ordin criminal de a nu ne trimite muniţii, muniţiile se acumulează grămezi în depozite, cum am mai spus. Rândurile Wagner se subţiază printre morţi, răniţi şi cei care pleacă după terminarea contractului”, a deplâns liderul grupării ruse de mercenari.

„O contraofensivă a ucrainenilor este inevitabilă (…) Astăzi plouă, pe 2 mai va cădea ultima ploaie. Va mai fi nevoie doar de încă o săptămână pentru ca vântul să usuce terenul, după care armata ucraineană va fi gata să înceapă”, anticipează Prigojin.

El mai crede că armata ucraineană va încerca să străpungă flancurile încercuirii parţiale reuşite de trupele ruse în jurul oraşului Bahmut, iar armata rusă nu va fi capabilă să respingă un atac puternic acolo.

„Wagner şi-a îndeplinit deja misiunea istorică, dar va continua să şi-o îndeplinească până la ultimul combatant rus. Cum am spus, măcinăm rezervele armatei ucrainene. Unităţi inamice bine antrenate au fost deja aruncate în (bătălia de la) Bahmut”, a remarcat liderul grupării Wagner.

Acesta a mai observat la Bahmut o creştere a numărului mercenarilor polonezi şi a luptătorilor din trupele speciale ucrainene, ceea ce face ca bătălia din acest oraş din partea de est a Ucrainei să devină încă şi mai sângeroasă.

„Există trădare în interiorul Rusiei. Nu ne permit să ne pregătim apărarea şi nici să începem o ofensivă. Dar vom avansa cu orice preţ. Doar pentru a măcina armata ucraineană şi a-i zădărnici ofensiva”, a susţinut Prigojin, care nu se plânge prima dată de lipsa muniţiei pentru trupele sale şi l-a criticat public în mod repetat pe ministrul rus al apărării, Serghei Şoigu.

Liderul grupării Wagner contestă şi tactica de luptă a armatei ruse, el neînţelegând de ce aceasta nu a lansat ofensive asupra oraşelor învecinate Sloviansk şi Kramatorsk pentru a diminua presiunea ucraineană asupra Bahmutului, oraş despre care liderul Wagner susţine că este în proporţie de 80% sub controlul acestei grupări.

În acest timp, armata ucraineană pregăteşte o contraofensivă pentru a încerca eliberarea teritoriilor ocupate de Rusia. Unii comentatori cred că trupele ucrainene vor ataca în sud sau sud-est, în câmp deschis către Marea Azov, cu scopul de a străpunge legătura terestră a Rusiei cu Crimeea şi cu teritoriul ocupat în sudul Ucrainei.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 09:43
 // Categoria: Societate // Autor:  Daniela Baranovschi
18 Aug. 2026, 09:43 // Societate //  Daniela Baranovschi

Începând de marți, 18 august, Casa Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) începe procedura de contractare a serviciilor de fertilizare in vitro (FIV) pentru anul 2026. Instituția a primit prima ofertă de la un prestator autorizat pentru servicii de reproducere asistată medical.

Oferta vizează finanțarea a 14 proceduri FIV din fondurile asigurării obligatorii de asistență medicală (AOAM). Prestatorul are o autorizație emisă de Agenția de Transplant pentru activități în domeniul reproducerii asistate medical, valabilă timp de cinci ani.

Pentru serviciile de reproducere asistată medical, CNAM a prevăzut în acest an un buget de peste două milioane de lei.

Și alți prestatori care dețin autorizațiile necesare pot depune oferte pentru contractarea procedurilor FIV. CNAM precizează că atragerea mai multor prestatori ar putea facilita accesul persoanelor asigurate la aceste servicii, achitate din fondurile AOAM.

Precizăm că, în prima jumătate a anului 2026, nicio procedură FIV nu a fost decontată din fondurile asigurării medicale. Situația a fost cauzată de lipsa autorizațiilor necesare în cazul prestatorilor. Problema a apărut după modificarea legislației, care a introdus obligativitatea obținerii unui certificat pentru desfășurarea activităților din domeniul reproducerii umane asistate medical.

Programul de fertilizare in vitro se adresează cuplurilor și femeilor singure din Republica Moldova care se confruntă cu infertilitatea, sunt asigurate medical și îndeplinesc criteriile stabilite.

Printre condițiile prevăzute se numără vârsta de cel mult 40 de ani la începutul procedurii FIV și existența unei rezerve ovariene corespunzătoare. Aceasta trebuie să fie de cel puțin 1,1 ng/ml pentru hormonul antimüllerian sau să existe minimum cinci foliculi la nivelul ambelor ovare.

Programul include și criterii legate de starea aparatului reproducător, infertilitatea masculină, precum și o serie de contraindicații. Printre acestea se numără anumite boli grave, infecții și neoplasme.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!