Cauza penală de învinuire a primăriţei din Truşeni, Stela Munteanu, şi a complicilor acesteia, cărora li se incriminează comiterea infracțiunilor de corupere pasivă, pregătirea de escrocherie săvârșită în proporții deosebit de mari şi escrocherie săvârșită ca fapt consumat a fost expediată astăzi, 6 ianuarie în judecată, anunță Procuratura Anticorupție.
Potrivit Procuraturii, în unul dintre episoade, primăriței din Truşeni şi arhitectului-șef al aceleiași instituții li se incriminează faptul că, în perioada lunilor iunie-iulie 2021, au pretins şi primit mijloace bănești ce nu li se cuvin, în schimbul urgentării eliberării certificatului de urbanism pentru proiectare.
Într-un alt episod, primăriţei din comuna Truşeni şi celor doi complici ai acesteia, li se incriminează faptul pregătirii pentru săvârşirea infracţiunii de escrocherie, manifestată prin ducerea în eroare a unei locuitoare cu vârstă înaintată din comuna Truşeni, în scopul însușirii bunurilor imobile ale acesteia, faptă infracţională pregătită din timp, care însă nu şi-a produs efectul, din motiv că activitatea ilicită a acestora a fost întreruptă de reținerea învinuiților în cadrul unei cauze penale conexe corupţiei.
Într-un alt caz, aceloraşi figuranţi indicaţi, li se incriminează săvârşirea infracţiunii de escrocherie ca fapt consumat, manifestată prin sustragerea prin înşelăciune a mijloacelor băneşti de pe cardul bancar, ce îi aparţinea aceleiaşi locuitoare cu vârstă înaintată din comuna Truşeni.
Amintim că, în data de 14 septembrie, CNA a reținut primarul comunei Truşeni, arhitectul-şef, fostul şef al întreprinderii municipale a primăriei şi un agent economic, cercetaţi în cadrul mai multor dosare de corupţie.
Aceștia au intrat în vizorul CNA, după ce a fost documentat un caz de pretindere de mită din partea funcţionarilor primăriei pentru eliberarea unor acte permisive pentru legalizarea unui imobil. Sumele pretinse de grupul de funcţionari variau între 500 şi 1.000 de euro.
Totodată, în cadrul investigaţiilor şi acţiunilor de urmărire penală, a fost documentată şi tentativa de preluare abuzivă a unor proprietăţi, care aparţineau unei locuitoare, în vârstă de 73 de ani, a comunei Truşeni.
Stela Munteanu este al treilea primar de Truşeni cu dosar penal intentat pentru acţiuni de corupţie şi scheme cu terenuri. Dosarele intentate pe numele predecesorilor săi nu au avut finalitate.
Stela Munteanu a fost aleasă la conducerea Primăriei Truşeni la alegerile din toamna anului 2019, fiind candidata Partidului Unităţii Naţionale (PUN).

