Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Recean, după ce Plahotniuc a fost extrădat: Va rămâne un infractor ce a subjugat instituțiile și bugetul

25 Sept. 2025, 16:43
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
25 Sept. 2025, 16:43 // Actualitate //  Victoria Laur

Vlad Plahotniuc va rămâne un infractor ce a subjugat instituțiile și bugetul, consideră premierul Dorin Recean. În opinia șefului Guvernului, justiția trebuie să acționeze corect în raport cu toți cei care comit fărădelegi.

„Cel care a încătușat o țară întreagă prin intimidare, dosare la comandă, preluare ilegală de afaceri, îmbogățire pe spatele oamenilor este adus încătușat în fața justiției din Moldova. După ce 6 ani s-a ascuns și a fugit de Moldova. Oricâtă bravadă ar face acum, el va rămâne un infractor ce a subjugat instituțiile și bugetul statului în interes personal și de clan.

Am moștenit o justiție în derivă și, de la zero, am pornit curățarea și reformarea ei. După 4 ani, vedem că infractorii nu mai controlează Moldova și, oricât de autoritari ar fi fost odată, oricâtă putere ar fi avut, acum sunt aduși în fața dreptății. Justiția are responsabilitatea să acționeze corect cu toți infractorii. Legea întotdeauna trebuie să fie în capul mesei”, a comentat șeful cabinetului de miniștri.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Președinta Maia Sandu a punctat pe Facebook că atunci când întreaga societate luptă, „până și infractorii care păreau invincibili ajung în fața justiției”.

După ce s-a ascuns timp de 6 ani, Vladimir Plahotniuc a fost extrădat în Moldova pe 25 septembrie 2025. Acesta se va afla deocamdată în penitenciarul nr. 13, urmând să îi fie aduse la cunoștință acuzațiile formulate în lipsa sa, în patru cauze penale aflate pe rol.

Pentru 26 septembrie este deja stabilită o ședință de judecată în dosarul privind frauda bancară, la care urmează să participe toate părțile implicate.

Procurorii dezvăluie dacă Plahotniuc a făcut primele declarații pe dosare; A fost plasat în arest preventiv

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 11:10
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
19 Aug. 2026, 11:10 // Societate //  Valentina Buza

O persoană a fost citată la sediul Inspecției pentru Protecția Mediului Hîncești, pentru a da explicații, după ce inspectorii de mediu au depistat un caz de vătămare a 13 arbori de specia nuc și un caz de tăierea a 2 arbori din aceeași specie. Ilegalitatea a fost constatată în extravilanul satului Cărpineni.

În cadrul verificărilor a fost înregistrat și un caz de transportare a masei lemnoase fără acte legale de proveniență. Inspectorii au depistat și un caz de ardere în câmp deschis a vegetației uscate, iar persoana responsabilă a fost sancționată contravențional.

În legătură cu deschiderea sezonului de vânătoare au fost efectuate razii privind respectarea legislației cinegetice pentru prevenirea și combaterea braconajului.

Inspectorii de meniu menționează că acțiunile de control vor continua și în perioada următoare, în scopul prevenirii, depistării și sancționării încălcărilor legislației de mediu, precum și al protejării mediului și resurselor naturale.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!