Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Rusia intensifică atacurile informaționale împotriva Moldovei: Un ecosistem coordonat și industrializat

15 Oct. 2025, 14:03
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Cătălina Boico
15 Oct. 2025, 14:03 // Actualitate //  Cătălina Boico

Atacurile informaționale ale Federației Ruse asupra Republicii Moldova din ultima perioadă au evoluat dintr-o succesiune de incidente într-un ecosistem coerent, coordonat și industrializat. Aceasta este concluzia unui raport al Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării, care mai subliniază că eforturile Moscovei de subminare a democrației din Moldova au depășit pragul istoric.

Conform monitorizării, obiectivul Rusiei este erodarea democrației din Moldova, degradarea legitimității și funcționalității instituțiilor de stat, sistemului judiciar și presa independentă. Raportul documentează o amploare fără precedent a tacticilor, tehnicilor și procedurilor în perioada mai-septembrie 2025, relatează IPN.

Autoritățile de la Chișinău au raportat că atacatorii au folosit infrastructuri media proxy operate industrial, precum „Pravda Network”, care include cel puțin 129 de site-uri. Un alt exemplu este rețeaua sub-regională CopyCop (GRU), care include peste 250 de site-uri de pseudo-știri destinate vorbitorilor de limba română.

În urma anchetei a fost identificată instrumentalizarea Inteligenței Artificiale și a deepfake-urilor de către rețeaua rusă de dezinformare „Matrioșka”, precum și diseminarea unui fals decret prezidențial în limba germană, folosind logo-ul portalului de știri „realitatea.md”, pentru a induce panică socială. Mai mult, au fost identificate campanii de profilare electorală mascată prin sondaje false, colectând date psihografice pe servere din Rusia și conectate la instituția sociologică de stat rusă VCIOM.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Potrivit sursei citate, în același timp, pe platforma socială TikTok au fost identificate 1 347 de conturi neautentice, care au generat peste 42 de milioane de interacțiuni, cu scopul de a crea impresia unui consens popular fals împotriva parcursului pro-europene a Moldovei. Autoritățile avertizează că, deși impactul electoral imediat a fost limitat, costul strategic asupra rezilienței instituționale este real.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 14:37
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
25 Aug. 2026, 14:37 // Politica //  Realitatea.md

Igor Dodon critică desemnarea lui Claudiu Năsui la funcția de ministru al Economiei. În opinia politicianului, decizia ar însemna un pas spre unire.

Deputatul crede că astfel societatea moldovenească ar fi pregătită pentru acest proces. Parlamentarul mai menționează că nu este prima numire a unor ex-demnitari români în funcții publice, în Republica Moldova.

„Planul B în funcțiune. De Ziua Independenței, guvernarea PAS sfidează poporul moldovenesc și promovează un demnitar sorosist din România în funcția de ministru al Republicii Moldova.  Acesta e un mod de a pregăti treptat societatea moldovenească și instituțiile statului pentru scenariul anexării țării noastre la România.

Se face Unirea pas cu pas, la „foc încet”. Deja pierdem numărul persoanelor din România angajate în funcții înalte la noi. Inclusiv cu implicarea oamenilor din rețeaua Soros.  Sub PAS, devenim mai puțin suverani, mai puțin independenți și cu riscul de a pierde statalitatea. Guvernarea PAS — simbolul trădării naționale”, a scris Dodon pe rețelele de socializare.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Desemnarea lui Claudiu Năsui a fost criticată de mai multe persoane publice atât în Republica Moldova, cât și în România. Printre cei care s-au declarat nemulțumiți de hotărârea premierului se numără primarul Capitalei Ion Ceban și liderul fracțiunii „Partidul Nostru” din Legislativ, Renato Usatîi.

Amintim că, în dimineața de 25 august, a fost publicat decretul pentru acordarea cetățeniei Republicii Moldova lui Claudiu Năsui. Câteva ore mai târziu, Vasile Tofan a anunțat că Eugeniu Osmochescu pleacă de la Ministerul Economiei și preia mandatul de șef la Agricultură.

În locul lui Osmochescu, ministru al Economiei urmează să devină Năsui, care a exercitat un mandat similar în România.

Legături cu securitatea comunistă, abuzuri și susținere pentru Georgescu? Controversele viitorului ministru Năsui