Patru bărbați din Chișinău, membri activi ai organizațiilor criminale, cu vârste între 32 și 38 de ani, au ajuns pe mâna poliției. Aceștia sunt acuzați că, timp de trei luni, ar fi terorizat un antreprenor de 33 de ani pentru a-l obliga să renunțe la cota sa dintr-un SRL, evaluată la 115.000 de euro (peste 2,27 milioane de lei).
Potrivit poliției, suspecții, adepți ai „legilor hoțești”, ar fi recurs la presiuni psihologice, amenințări cu violența și chiar cu moartea, atât la adresa victimei, cât și a rudelor acesteia. Pentru a-și impune voința, au organizat în repetate rânduri „întâlniri hoțești”, tactic folosit în lumea interlopă pentru intimidare.
Oamenii legii i-au prins în flagrant, cu sprijinul mascaților din BPDS „Fulger”, și au efectuat 9 percheziții la domiciliile și în automobilele suspecților. Au fost ridicate bunuri, obiecte și telefoane mobile, care ar putea servi drept probe.
Cei patru au fost plasați în arest pentru 72 de ore și riscă pedepse cu închisoarea între 13 și 15 ani. Cercetările continuă pentru a stabili toate circumstanțele cazului.

