Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Turcia organizează o întâlnire la nivel înalt privind acordul de export a cerealelor ucrainene

05 Mai 2023, 16:43
 // Categoria: Economie // Autor:  Elena Putregai
05 Mai 2023, 16:43 // Economie //  Elena Putregai

Turcia va organiza o întâlnire la nivel înalt privind un acord de export de produse agricole din Ucraina, a declarat Farhan Haq, purtătorul de cuvânt adjunct al Secretarului General al ONU, pentru RIA Novosti. Vineri, 5 mai curent, va avea loc o întâlnire tehnică organizată de guvernul turc. Întâlnirea propriu-zisă va avea loc săptămâna viitoare la Istanbul. La Kremlin, perspectivele de extindere a acordului cu cereale erau numite anterior „nu foarte bune”.

„Așteptăm cu nerăbdare discuții constructive și sincere cu toate părțile pentru a depăși dificultățile și lucrăm pentru a continua și a implementa pe deplin inițiativa”, a spus Haq.

Pe lângă întâlnirea tehnică din 5 mai, la Moscova vor avea loc consultări între Rusia și ONU privind punerea în aplicare a memorandumului privind accesul îngrășămintelor și produselor agricole rusești pe piața mondială. Această problemă este reglementată de a doua parte a acordului privind exportul de cereale ucrainene, pe care Moscova și Kiev l-au semnat separat în iulie 2022. Autoritățile ruse au afirmat în repetate rânduri că această parte a acordului nu este îndeplinită și au spus că acordul ar putea fi prelungit doar dacă obstacolele din calea exportului de produse agricole rusești sunt înlăturate.

Kremlinul consideră că perspectivele de extindere a acordului sunt „nu foarte bune”, menționând că furnizorii ruși de îngrășăminte „se confruntă cu aceleași probleme”. „Suntem interesați să ne asigurăm că termenii acordului sunt respectați, că acordurile la care s-au ajuns cu mult timp în urmă, chiar și atunci când această înțelegere a fost activată, au fost îndeplinite. Contactele pe acest subiect sunt în curs de desfășurare. Este imposibil să spunem mai multe, pentru că există motive modeste de optimism, dacă nu să spunem contrariul ”, a spus Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al președintelui rus.

Turcia a remarcat, de asemenea, că afirmațiile Rusiei nu sunt nefondate, deoarece „ceea ce i s-a promis nu s-a împlinit”. În același timp, Ankara consideră că acordul ar trebui să continue, a declarat ministrul turc de externe Mevlut Cavusoglu.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!