Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

VIDEO Bălțiul – mai poluat decât Chișinăul. Soluția găsită de autoritățile locale

06 Ian. 2023, 14:57
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
06 Ian. 2023, 14:57 // Societate //  Realitatea.md

În primele zile ale anului 2023, nivelul de poluare a aerului în Bălți a fost mai ridicat decât în Chișinău, anunță Agenția de Mediu. Pentru că cea mai mare concentrație de poluanți se înregistrează în zonele industriale și din cauza automobilelor, primarul spune că o soluție ar fi construcția unui drum de ocolire. În prezent, grație vântului, situația s-a îmbunătățit ușor.

Specialiștii anunță că motivele care au contribuit la acumularea poluanților ar fi condițiile meteorologice neobișnuit de calde pentru această perioadă a anului și lipsa mișcării intensive a maselor de aer. Totodată, de vină este numărul mare de automobile și fabricile cu un nivel sporit de emisii în atmosferă, scrie nordnews.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că, în primele zile ale noului an s-au înregistrat concentrații sporite pentru particulele în suspensie PM10mkm, limita fiind depășită de  2,8 ori. Pe data de 4 ianuarie, situația a început să se schimbe ușor din cauza vântului și a ploilor.

Totodată, din 3 ianuarie curent, Inspectoratul pentru Protecția Mediului efectuează verificări pentru identificarea companiilor care ard pneuri, uleiuri uzate sau deșeuri de plastic.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 16:24
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 16:24 // Slider //  Ana Panaguța

Șase organizații locale din Republica Moldova pot obține granturi de până la 15 mii de dolari pentru a sprijini fermierii să se înregistreze în Registrul Digital Național al Fermierilor.

Finanțarea va fi oferită pentru activități de informare, consultanță și asistență practică destinate agricultorilor, astfel încât aceștia să poată parcurge mai ușor procesul de înregistrare.

Concursul este lansat de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD), cu sprijinul financiar al Uniunii Europene.

Organizațiile interesate își pot depune dosarele până la 14 septembrie 2026, ora 18:00. O sesiune de informare pentru potențialii participanți va avea loc pe 2 septembrie.

Detaliile privind condițiile de participare și procedura de aplicare sunt disponibile pe pagina oficială a concursului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!