Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

VIDEO Protest împotriva actualei guvernări, anunțat pentru azi în capitală

26 Sept. 2021, 09:25
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
26 Sept. 2021, 09:25 // Actualitate //  Realitatea.md

UPDATE VIDEO „Stop cumătrismul PAS”. Protestul PUN la Parlament!
Țîcu: „Uitați-vă ce se întâmplă…”

Partidul Unității Naționale (PUN) va organiza duminică, 26 septembrie curent, ora 11:00,  un flashmob de protest în fața Parlamentului, care va avea denumirea „Stop cumătrismul”. Anunțul a fost făcut astăzi de către președintele PUN, Octavian Țîcu, în cadrul unui briefing de presă.

Țîcu invită cu această ocazie toți cetățenii care doresc să participe la acest flashmob, care sunt nemulțumiți de prestația noii guvernări.

Mai exact, liderul PUN afirmă că, pe măsură ce Partidul Acțiune și Solidaritate încearcă să înfăptuiască reformele promise în campania electorală, tot mai mult se aprofundează în numiri în funcții pe criterii de „cumătrism”.

Drept exemplu, Octavian Țîcu a dat exemplu, numirile de la Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Ministerul Afacerilor Interne, alegerea noului Avocat al Poporului etc.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 21:04
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 21:04 // Slider //  Ana Panaguța

Un copil de doar 3 ani a murit după ce trotineta pe care se afla a fost lovită de un Mercedes. Accidentul s-a produs în această seară, în sectorul Botanica al Capitalei.

Potrivit Poliției Capitalei, automobilul era condus de o femeie de 41 de ani. În circumstanțe care urmează să fie stabilite de oamenii legii, mașina s-a ciocnit cu trotineta pe care se afla minorul.

În urma impactului, băiatul a suferit mai multe leziuni și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Din nefericire, medicii nu au reușit să-i salveze viața, iar copilul a decedat la scurt timp.

Conducătoarea automobilului a fost testată alcoolscopic, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția a pornit o cauză penală pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul și gradul de vinovăție al persoanelor implicate.

Oamenii legii precizează că informațiile sunt preliminare și pot fi completate în funcție de rezultatele investigațiilor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!