Republica Moldova a primit ca donație cel mai performant secvențiator din lume pentru identificarea variantelor de mutație a virusului SARS-CoV-2. Acesta a fost donat astăzi de Uniunea Europeană și Organizația Mondială a Sănătății Republicii Moldova, eveniment transmis live pe RLIVE.MD.
Evenimentul de donație a avut loc la Agenția Națională pentru Sănătate Publică, cu participarea ministrei Sănătății, Ala Nemerenco; reprezentantul OMS în Republica Moldova, Miljana Grbic; Ambasadorul Uniunii Europene în Republica Moldova, Jānis Mažeiks; Coordonatorul Rezident ONU, Simon Springett și Nicolae Jelamschi, directorul ANSP.

Valoarea echipamentului de laborator este estimată la 400.000 de euro și vine să contribuie la consolidarea capacităților naționale de diagnostic de laborator. Astfel, Republica Moldova se aliniază la capacitățile laboratoarelor europene și mondiale, tehnologiile moleculare avansate, precum secvențierea de ultimă generație, permit secvențierea completă a genomului SARS-CoV-2, inclusiv a tuturor variantelor virusului.
Echipamentul este important pentru predicția evoluției și apariției agenților cauzali ai bolii, mai ales în cazul virusurilor de tip ARN, precum SARS-CoV-2, ce se caracterizează printr-o variabilitate genetică înaltă, fapt ce duce la apariția mutațiilor. Recent, specialiștii naționali de laborator au fost instruiți de expertul OMS în implementarea programului de secvențiere genomică a virusului.




